Ağızdan aldığımız pek çok sebze ve meyve cildimizi yeniler; taze, aknelerden arınmış, canlı, ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İlhan Serdaroğlu güzel bir cilt için hangi besinlerden faydalanılması gerektiğini belirtti.
Kırmızı biber: Sadece 30 kalori ihtiva eden, içinde günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılayabilecek kadar C vitamini bulunan, çiğ ya da pişmiş olarak alabileceğiniz bu sebze aynı zamanda vitamin B6 kaynağı. İçindeki karoten cildinize giden kan miktarını artırıyor ve kırışıklıkları yok ediyor, cildinizi parlak bir hale getirirken aynı zamanda da akneyle savaşıyor.
Bitter çikolata: İçindeki flavonoidler ve antioksidan maddelerle cildinizin dostu ve güneş hasarına karşı koruyucu. Ayrıca kakao, atar damarları genişleterek cildinize giden kan miktarını artırıyor ve cildiniz daha sağlıklı hale geliyor.
Somon: Endişe, stres ve depresyonla savaşan bir mucize yiyecek. İçinde bol miktarda bulunan D vitamini, beyin, kalp, kemik sağlığı için önemli ve bizi kolon kanserinden koruyor. Somon içindeki zengin omega-3 yağ asitleri, vücuttaki enflamasyonla, cilt kırışıklıkları ve aknelerle savaşan önemli bir yapıtaşı. Ayrıca deriyi içeriden dışarıya nemlendiren güçlendiren, sağlıklı hale getiren güçlü bir nemlendirici etkiye sahip. Bunun yanı sıra somon, saçlı deriyi hidrate ediyor yani su tutmasını sağlıyor, kırılmaları önlüyor; yani sağlıklı saçlar için de önemli bir besin desteği.
Hindistan cevizi yağı: Doymuş yağ asidi deposu, antibakteriel ve antiviral özellikler taşıyan enfeksiyon, akne ve virüslerle savaşan bir besin maddesi. İçinde buluna esansiyel yağ esitleri ve vitamin E sayesinde deriyi nemli, yumuşak ve kırışıklıklardan arınmış bir hale getiriyor. Vücuda nemlendirici krem gibi uygulanan çiğ Hindistan cevizi yağı tiroid bezi için de faydalı.
Yeşil çay: Sıcak tüketildiğinde ortama salınan antioksidan özellikteki kateşinler sayesinde kanseri önlemekte ve anti enflamatuar etkileri görülmekte. Aynı zamanda tansiyonu düşürücü, gevşetici ve stresi önleyici etkisi de mevcut.
Ispanak: Mutlaka günlük alınması gereken bir besin. Demir, folat, klorofil, E vitamini, magnezyum, A vitamini, sebze proteini ve C vitamini içeren müthiş bir besin, içinde adeta yok yok. Antioksidanlardan zengin olan bu besin, deri problemleriyle savaşırken içindeki A, C, E vitaminleriyle cildinizi adeta içten dışa temizler.
Kendir, kenevir, ayçiçeği, kabak, keten tohumları: Cildiniz için çok önemli olan bu tohumlar, derideki kırışıklık ve aknelerle savaşan en önemli besinlerden. Kabak ve ayçiçeği; selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein açısından çok zengin. Selenyum ve proteinler kırışıklıkları silerken E vitamini deriyi nemli tutar ve besler; magnezyum stresi alır. Bu tohumlar salata, yoğurt yerken üzerlerine serperek lezzet artırıcı olarak tüketilebilir; ayrıca kek ve çöreklerde de kullanmak mümkündür.
Kereviz: İçindeki K vitamini sayesinde kan basıncını düşürür ve kan dolaşımını daha sağlıklı kılar. Stresle savaşan bu bitki, akne oluşumunu, migren ve hatta kanser oluşumunu azaltabiliyor. İçindeki sodyum, potasyum ve su, deriyi nemli tutar ve kurumasını engeller, hidrasyon sağlar, kırışıklık oluşumunu önler. Çok düşük kalorili ve sağlıklıdır.
Papaya: Tropikal bir meyve olan papayanın 100 gramında sadece 39 kalori var ve sıfır kolesterollü. Düşük fruktoz şekeri ihtiva ediyor ve sindirim için mükemmel. Papaya; içeriğinde C vitamini, E vitamini beta karoten gibi pek çok antioksidan bulunan bir besindir. Hem cildi güneş ışınlarının zararlarından koruyor hem de anti enflamatuar özellikleriyle akne oluşumunu engelliyor.
​Havuç: Sadece gözler için değil cildiniz için de önemli bir besin kaynağı. İçeriğindeki A vitamini, cildin dış katmanlarında aşırı hücre oluşumunu ve birikimini engeller. Bu ölü hücrelerin temizlenmesi ve azaltılması sebum, akne oluşumunu ve ciltteki porların kapanmasını önler. A vitamini cilt kanserini önlüyor, yani doğal anti kansorejen. Her gün 1 havuç yemek hem çok sağlıklı bir atıştırmalık hem de cildiniz içim mükemmel bir seçim olacak.