CİLT SAĞLIĞI
Kolajen cildin önemli bir bileşenidir ve kolajen takviyeleri elastin ve fibrillin dahil olmak üzere cildin yapılandırılmasına yardımcı olan diğer proteinlerin üretimini teşvik edebilir. Araştırmalar, kolajen takviyelerinin kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

KEMİK SAĞLIĞI
Kolajen takviyesi kemik mineral yoğunluğunu artırarak ve kandaki kemik yıkımını uyaran protein seviyelerini düşürerek osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

KAS KÜTLESİ
Araştırmalar, yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan sarkopenili kişilerde kolajen takviyesinin kas kütlesini korumaya yardımcı olduğunu ve kas gücünü artırdığını göstermektedir.
Eklem ağrılarını azaltabilir.

Kolajen, eklemleri koruyan kıkırdağın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Araştırmalar, kolajen takviyelerinin osteoartrit semptomlarını iyileştirmeye ve genel olarak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

KOLAJEN TAKVİYESİ HERKES İÇİN ŞART MI? *
Vücut doğal olarak kolajen üretir ancak yaşlandıkça vücut daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretmeye başlar. Kolajen üretiminin azalmasıyla sarkma ve cilt kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar ve kemiklerde bulunan kolajen ağının bütünlüğünün bozulması da kemik gücünde azalmaya yol açar. Bu nedenle kolajen takviyesi ileri yaşlarda tercih edildiğinde çok daha fazla fayda sağlanacak.

KOLAJEN TAKVİYELERİNİN SAĞLIĞA ZARARI VAR MIDIR? *
Kolajen takviyeleri genellikle güvenli olmasının yanında mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal ve ağızda kötü tat gibi yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte bazı takviyeler balık, kabuklu deniz ürünleri ve yumurta gibi alerjenler içerebilirler.