Doğanın en temel güzellik kaynağı olduğunu ve pahalı ürünler kullanmaya hiç gerek kalmadan cildimize sağlıklı bir ışıltı ve gençlik kazandırabileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. Her türlü cilt bakımı ürünü gibi tonik ve temizleyicileri de doğada bulabileceğimiz malzemelerle evde hazırlayabilmek mümkün. Örneğin bir salatalığın suyunu eser miktarda şap ile karıştırarak hazırlayacağınız tonik hem cildinizi temizleyecek, hem lekeleri geçirecek hem de cilt tonunu açacaktır. Bir domatesin suyunu sıkın ve içine birkaç damla gliserin ekleyerek karıştırın. Bu tonik yüzünü kirden arındıracak ve cilt tonunu belirgin biçimde iyileştirecektir.

Özellikle kuru ciltler için kullanılabilecek bir diğer tonik fındık yağıdır. Fındık yağı cildin gözeneklerinde yer etmiş kiri sökecek ve besleyerek esneklik kazandırmaya yardımcı olacaktır. Yine kuru cildi olanların kullanabileceği badem sütü cildin tonunu ve görünümünü geliştirecektir ancak fındık yağı kadar güçlü bir temizleyici özelliği yoktur. Cildi yağlı ve karma olanlar nane esansını suyla karıştırarak bunu temizleyici olarak kullanabilirler. Ciltteki sebuma karşı etkili bir diğer temizleyiciyi de yeşil çaya birkaç damla limon suyu katarak hazırlayabilirsiniz.

Elbette ki doğadan gelen güzellik reçeteleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Daha geniş kapsamlı ve detaylı doğal güzellik önerilerini ilerleyen günlerde eDarling adlı sitenin kılavuz bölümünde de bulabileceksiniz.