En çok kullanılan internet tarayıcılarından olan Google Chrome, video ve müzik oynatmak için sevilecek bir özellik kazandı. Artık kullanıcılar izlenen video ve dinlenen müziğin sekmesine gitmeden içeriği yönetebilecek.

Üstelik video da sekmeye gitmeden başka bir sekme üzerinde görüntülenebilecek. YouTube Premium özelliği gibi karşımıza çıkan bu özellik sayesinde, videoyu izlerken aynı zamanda farklı bir sekmede veya uygulamada çalışmak mümkün olacak.

Chrome video özelliği sevindirecek


Günümüzde video izleme sayıları artmışken Google’dan konuyla ilgili bir güncelleme geldi. Daha önceden videoyu izlemek için videonun açık olduğu sekmede bulunmak gerekiyordu. Ancak bu gereklilik ortadan kalkıyor. Chrome arayüzde yeni belirlen “Müzik, video ve diğer içeriklerinizi kontrol edin” seçeneğiyle birlikte farklı sekme açıkken de kontrol mümkün olacak.

Üstelik bu özellik sadece YouTube değil, diğer video servislerinde de kullanılabilir olacak. Chrome video özelliği kullanımı için de video açıldıktan sonra sağ üstte kullanıcının fotoğrafının yanındaki sekmeye tıklamak gerekecek. Burada devam eden videoyu durdurmak, bir önceki ve sonraki videoya gitmek mümkün olacak. Ayrıca buradan video da kapatılabilecek.Bununla birlikte videoyu istenilen yere sürüklemek ve boyutunu ayarlamak da mümkün olacak. Bu özellik sayesinde video izlerken farklı bir sekmede ya da uygulamada olmak da mümkün olacak. Özellik güncel Chome ile Windows, macOS ve Linux cihazlarda kullanılabilecek. Eğer özelliği kullanamıyorsanız Google Chrome’u güncellemeniz gerekiyor.

Bu özellik sayesinde Chrome, RAM üzerinde daha az kaynak kullanımı sağlıyor. Dizüstü bilgisayarlarda da pil tasarrufu sağlanıyor. Ancak pil tasarrufunu etkileyecek başka etkenler olduğunu da belirtmekte yarar var.

ShiftDelete