Benim hedefim olan; Code Security Developer ( Kod Güvenliği Geliştiricisi) ve bu hedefe ulaşmak için yaptıklarım ve yapmakta olduklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki aramızda bu yolda ilerlemek isteyen ama ne yapacağını, nasıl ilerleyeceğini bilmeyen arkadaşlar vardır.

(Burada önereceğim şeyler benim yaptığım ve yapmakta olduğum şeylerdir ve kronolojik sıralaması aynendir)

-Programlama Eğitimi(Yazılım Uzmanlığı)

-Sistem Eğitimleri

-CEH Eğitimleri

+Peki neden bu sıralamayla ilerlememiz gerekiyor?

-Hepimizin bildiği üzere Bilgi Güvenliği Uzmanı olmak zahmetli iş. Eğer olmaya kararlıysak bu işi, bizim için en iyi ve kolay yoldan yapmamız gerekiyor. Ve bunu yapmak için şuanda bulunduğumuz öğrenim sürecini iyi kontrol etmemiz gerekir.

Programlamayı bilmeliyiz çünkü ileride çalıştığımız firmada , grupta veya bireysel testler yaparken hazır Kitler bize yardımcı olamayabilir. Bunun için kendi Aracımızı yazabilmemiz kritik durumlarda işimize çok yarıyor. Yani yapacağınız; Hack olayını optimize etmeye yarıyor da diye biliriz. ( Ve lütfen Programlama yaparken muhatap olduğunuz Programlama dilini(C#, C, Python vb..) iyi öğrenenin)

+Sistem neden bilmeliyiz?

-Pentest yaparken yada bir sistemin ağ profilini çıkarırken (sızma, yağmalama, veri gönderme- veri çekme vb) durumlarda karşı sistemi iyi anlayabilmek açısından sistem oldukça önemli rol oynuyor. Ve bunların yanında kullandığınız aracın(PC, Sunucu vb) sahip olduğu işletim sisteminin nasıl çalıştığını iyi bilmeniz gerekiyor.

+CEH eğitimi neden almalıyız?

-İşte burada bahsettiklerim ile (Programlama, Sistem) bunların yanında CEH eğitimi adeta kaymak gibi )

Bu eğitim sizlere(Pentestler, Exploit , Açık Tarama) gibi bir çok bilgiyi sizlere sunuyor.

(Burada SQL'den herhangi bir şekilde bahsetmedim çünkü Programlama eğitimi alırken sizlere verildiğini var saydım.)

*-*Ayrıca Network eğitimi çok gerekmiyor ama Ağ Temelleri hakkında bilgi edinmeniz bu yukarıdaki bilgileri edinirken bakış açınızı genişleticektir.*-* Bu eğitimlerin sonunda kendiniz; Pratik ve Teknikte paslanmadıysanız Güvenlik Uzmanıyım diyebilrisiniz.

Merak edenler için ben Sistem aşamasındayım inşallah sınavdan sonra Sistemi tamamlayıp özenle CEH'e başlayacağım saygılar kolay gelsin.

Alıntı