Hamilelik zamanı boyunca kadın vücudunda çokca farklılık meydana gelip bunlara bağlı olarak da türlü sorunlar meydana gelebilir. Bunlardan biri de cilt problemleridir. Gebelikte sivilce ise başta gelen cilt sorunları arasındadır. Sivilcelerin oluşmasındaki temel neden ise hormonsal değişikliklerdir.
Gebelikle çıkan sivilceler geçici olmasına karşın büyük rahatsızlık verebilir. Cildin temiz, kuru ve nemli olmasına dikkat edilirse bu soruna çözüm bulunabilir. Bunu yapmak için birkaç öneri verecek olursak;
Hamilelikte yaşanan cilt sorunları özel olarak gebeliğin sekizinci haftasından sonra başlayan hormonsal değişiklikler sonucu meydana gelir. Hormonsal değişikliklerle vücutta sebum salgısı artar. Sebum salgısı da cildin su ve yağ dengesini bozar, yeteri miktarda nemlenmemesine neden olur. Buna bağlı olarak ;cildimizde yağlanma ve ciltteki gözeneklerde tıkanma ortaya çıkar. Nihayetinde ise özel olarak yüz bölümünde sivilceler oluşur.
Kullandığınız temizleyici ürünlerin kaliteli, doğal/ dermokozmetik ürün olmasına ve cilt tipinize münasip ürün olduklarına dikkati açık olunuz.
Güneşin zararlı ışınları cilde zarar vermektedir ve deriyi kurutur o nedenle güneşe çıkarken güneşten koruyucu ürünler kullanmalısınız.
Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi iki kez temizleyin,
Bolca su içerek cildin nemlenmesini sağlayın,
Ellerinizi yağlanmanın olduğu bölümlere temas ettirmeyin


Hem cildiniz aynı zamanda bebeğiniz için alkol ve sigara kullanmamalısınız.
Beslenmenize dikkat edip yağlı yiyeceklerden uzak durarak daha sağlıklı yiyecekler tercih etmelisiniz.
Sivilcelerinizle oynayıp onları sıkmayın,
Terlediğinizde kesinlikle duş almalısınız.Ter birikimi derideki gözenekleri kapatmak suretiyle sivilceye neden olur.
Yeni oluşmaya başlayan sivilceleriniz için uygulayabileceğiniz kolay yöntemler ise;
Bebek pudrasıyla sivilcelerin kurumasını sağlayabilirsiniz.
Doğal yöntemler ile sivilcelerinizi kurutmak türlü kürler uygulayabilirsiniz. Bunlara misal olarak; 1) Yoğurt- Karbonat ve Limon Maskesi 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı limonu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. 2) Süt- Bal maskesi 4-5 çorba kaşığı sütle 1-2 tatlı kaşığı balı karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.
Eğer sivilceleriniz için bir ilaç kullanmak istiyor iseniz muhakkak doktorunuza danışın.