Bebek ve Yürüteç İlişkisi

Bebeği olan anne ve babalar, her şeyin biran önce gelişmesini isterler. Örneğin bebek biran önce konuşsun, biran önce yürüsün, biran önce anne-baba desin, biran önce kendi kendine yemek yesin v.s… Listeyi uzatmak mümkün. Ama her şeyin bir zamanı var. Ve siz bebeğiniz büyürken bazı şeyleri zamanı gelmeden gerçekleştirmeye çalışırsanız yavrunuza yarar değil zarar verirsiniz. Zarar veren şeylerden biri de bebeğin biran önce yürümesini isteyenlerin sıkça kullandığı yürüteçler…


Uzun yıllardır yürüteçlerin yararlı mı zararlı mı olduğu tartışılıyor. Yapılan araştırmalar ve uzmanlara göre yürüteç bebeklere yarardan çok zarar veriyor. Bebekler gelişimlerine paralel olarak sürünmeli, emeklemeli, yuvarlanmalı, tırmanmalı ve en son ayağa kalkarak bir süre sonra yürüyebilmeli… Bütün bunları yaptığı taktirde bebeğinizin kasları güçlenebilir. Fakat yürüteç tercih etmeniz halinde bebeğin doğal büyüme akışı sekteye uğrayacak, en önemlisi de kasları doğru biçimde gelişemeyecek. Özellikle anneler için yürüteç büyük rahatlık. Anne iş yaparken bebek yürüteç üzerinde yardım almadan, bakıma ihtiyaç duymadan evin içinde dolaşabilir. Ayrıca diğer aile fertleri de evde bebek yürüteç üzerinde iken çok rahat eder. Diğer yandan da bu şirin alet oyuncak gibidir, herkese, başta da bebeğe çok eğlenceli gelir. Ancak bütün bu nedenleri hiç biri, yürütecin bebeğe vereceği zarardan daha mühim değildir. Bilinenin aksine yürüteç, bebeğin yürümesini çabuklaştırmaz. Aksine bebeğiniz yürüteçle istediği yere gittiği için yürümek için çaba sarf etmeyecektir. Bebeklerde motor gelişimi olgunlaşma ve öğrenme sayesinde gerçekleşiyor. Bu bakımdan yürüteç motor gelişimini de olumsuz etkiler.

Yürütecin zararları

Yürüteç (örümcek) bebeklerin kaslarının, doğru olmayan zamanlarda güçlenip, yanlış yürümeye alışmasına neden olur. Yürütece bindirilen bebekler dikkat ederseniz ayak parmaklarının üstünde yükselerek yürümeye çaba gösterir. Bu durum bebeğin bacağının arkasındaki adalelerde fazla zorlanmaya, yüklenmeye neden oluyor. Bu yüzden ön bölümdeki adalelerle kalçasının kasları zayıf kalıyor. 8 aydan küçük bebekler için yürüteç kullanmaya kalkışmak da çok büyük hatadır. Bebekleriniz yürüteç üzerinde dengeli duramayacak, adımlarını sağlam atamayacaktır. Çok süratli ve dengesiz yürüyeceği için kendisine zarar verecektir. Bu dengesiz ve hızlı sürüş ev kazalarına ve bebekte yaralanmaya neden olabiliyor. Örümcek ile yürümeye çalışan bebek ev içindeki eşyalara çarpıyor, kablolara takılıyor. Kimi zaman yürüteç ile birlikte yuvarlanıp, kimi zaman zehirleniyor ya da elektrik akımına kapılıyor. Bütün bunlara rağmen bebeğinizin yürütece binmesini çok istiyorsanız 8 aylık olmasını bekleyin ve gözünüzü üzerinden ayırmayın. Bebeklerde yürüme 9. ay ya da 10. ay itibariyle başladığı için bebek 8 aylık olmadan yürütece bindirilmesi vereceği zararı arttırmaktan başka işe yaramaz. Siz siz olun bebeğiniz için yürüteç kullanmak yerine, elinden tutup gezdirerek yürümesine yardımcı olun. Hem bu sayede bebeğinizle daha da yakınlaşacaksınız. Unutmayın sağlıklı tüm bebekler en geç 14. aya kadar yürür. Bunun için acele etmenize gerek yok. Ayrıca bebekler için ortopedik ayakkabı kullanılması da çok gerekli değil. Bebeğinizin ayaklarında herhangi bir sağlık sorunu yoksa, yani her şey normal ise bebek yürümeye başladığında ortopedik ayakkabı giydirmek yerine evin içinde ayakkabısız, dışarıda da kaliteli herhangi bir ayakkabı giydirebilirsiniz.