Bebeğimizin gelişimi ve annenin sağlığı için önemli olan hamilelik önemli bulunan bir süreçtir. Bunu yapmak için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır. Anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri de hamilelik zamanında kontrolsüz kilo alımıdır. Orada önemli olan, anne ve bebek için yeterli gıda takviyesini sağlayıp kiloyu dengede tutmaktır.

Bununla beraber hamileliğin ilk 3 ayında aşırı kilo alınmaması gerekmektedir. Çünkü ilk 3 ayda alınan aşırı kilo bebeğimizin gelişimine katkıda bulunmaz. Bunu yapmak için dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve hafif egzersizler yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde kilo kontrolü sağlamada çok önemli şey kalorisi yüksek besinlerden uzak durmaktır. Bebeğimizin ihtiyaç duyduğu besin maddesi protein, kalsiyum, vitamin ve dengeli oranda karbonhidrattır. Aşırı yağlı yiyecekler, asitli gıdalar bebeğimizin gelişime katkıda bulunmaz.

Bütün kişilerin vücut metabolizması değişik olduğundan dolayı önemli olan kriter vücut-kitle endeksidir. Uzmanların önerilerine göre vücut-kitle endeksi 20-25 aralığını geçmemelidir. Bu da hamilelik döneminde ideal kilo alımının averaj 7-14 kg olması gerektiğini ortaya çıkarır. Hamilelik döneminde kilo kontrolü için şunlara dikkatli olmak gerekmektedir