Spor dalları arasında bütün vücudumuzu çalıştırması ile bilinen yüzme, bilhassa küçük yaşlarda öğrenilmesi halinde bedensel ve zihinsel gelişimde önemli katkılara sahiptir.

Bebeklerde yüzme eğitiminin başlaması asgari 6 haftalık bir süreçten sonrasını kapsar. Havuz ortamında takriben 32 derecelik sıcaklık bebek sağlığı açısından önemlidir. Bebeğimizin bir yaşından küçük olması halinde maksimum yarım saat su içinde oyalanması öngörülürken başlangıç aşamalarında 10 dakikalık seanslar önerilmektedir.

Hassaten bebeklere özgü olan ve zaman geçtikçe kaybolan su altında nefesini tutma ve gözlerini açma gibi reflekslerin var olan olduğu devirlerde yüzme, öğrenimi kolay bir aktivitedir. Ama aşıları tamamlanmamış hiçbir bebek, mikrop kapma ihtimallerinin yüksek olması açısından hassaten havuz ortamında bulundurulmamalıdır.

Bebeklik Döneminde Yüzme Öğrenmenin Avantajları
Havuza girerken bebeklerle beraber ebeveynlerin de yüzmeleri zorunludur. Bebeklerin suya alışmasında başlangıç aşaması olarak genelde ilk banyo saatleri önerilmektedir. Bebek banyo küvetine su doldurarak yavaşça vücuduna su sıçratmak veyahut sırt üstü yatırarak yavaşça suyun içinde hareket ettirme bebeklerin havuza daha kolay alışmalarını sağlamaktadır

Küçük çocuklar için tehlikesi bulunan suyun, bebeklik devirlerinde yüzme alışkanlığı kazandıracak biçimde yönelim gösterilmesi, küçük yaşlarda çocukların bilinçlenerek boğulma tehlikesini sezebilmeleri açısından önemli sayılabilecek bir etkendir. Bu bakımdan özel olarak bebeklik devrinde yüzme öğrenmek çocukları boğulma gibi bir tehlikenin varlığından haberdar ederek havuz ortamında tedbirli yaklaşıma alıştırır.


Bebeklik zamanlarında yüzme sporuna yönelmek koordinasyon ve denge becerilerinin gelişimi yanında motor becerilerinin gelişimini de sağlaması için yararlı bir aktivitedir. Ayrıca bebeklerin havuz ortamında anne ve baba ile beraber yüzmesi, tensel temas aracılığıyla bağların güçlenmesine yardım eder. Küçük yaşlarda suyla tanışmak, gelecekte su fobisinin oluşmasını engellemesi açısından önemlidir.

Bebeklerde yüzme öğrenmek fiziki egzersizlerle beraber sağlıklı bedenin yetişmesi yönünden de önemlidir. Özel olarak bebeğimizin kalp ve akciğerlerinde önemli yararları bulunan yüzme, beş duyu organının gelişmesi açısından da etkili olmaktadır.