Dünyaya geldikleri ilk andan başlayarak bebekler hayatı öğrenmeye başlar. Etraflarında olan biteni tam anlamıyla anlayamasalar da gözlemler ve hayatlarının ilerleyen yıllarında bu zaman zarfında yaşadıkları, öğrendikleri ve gözlemledikleri hayli önemlidir. Masallar bebeklerin dünyayı algılamaları, anne-babalarıyla olan ilişkilerini geliştirmeleri ve hayal dünyalarını genişletmeleri için önemlidir.

Masal Anlatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Anne yahut baba parmağıyla kitaptaki resimleri bebeğe göstermeli, bebeğimizin de dokunmasına izin vermelidir. Masal hayli yavaş okunmalı, masalda geçen şarkılar yahut sesler (mesela hayvan sesleri) bebekle beraber tekrar edilmelidir. Bebek birkaç kere duyduktan sonra bu sesi taklit etmeye çalışacaktır, bunun sayesinde ebeveynlerle bebek arasındaki iletişim ve bebeğimizin ileriki hayatında sahip olacağı sosyal beceriler gelişir.

1 yaşına kadar olan bebeklere masal anlatırken kısa ve basit masallar seçilmelidir. Masalda kötü karakterler olmamasına dikkat edilmeli, masal bebeğe melodik bir dille anlatılmalıdır. İstenirse masal kitapları kullanılabilmektedir. Bebekler renkli ve canlı nesnelere ilgi duyar, bebekler için olan masal kitapları da resimli, renkli ve sesli olabilir. Kitaptan okunarak anlatılan masallar minimum 4 aylık bebekler için uygun olur. Bu aylarda bebeklerin masal kitabını görebilmesi, dokunabilmesi ve algılayabilmesi için anne ve ya babanın kucağına oturtulur ve kitabın bebeğimizin önünde olması sağlanmaktadır.


Masal anlatırken muhakkak sessiz bir ortam seçilmelidir. Televizyon kapatılmalı, ortamda dikkat dağıtan bir ses olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeğimizin tok olduğundan emin olunmalıdır. Günün bir saatinde yahut bebek uykuya dalacağı sırada masal anlatılabilir. Eğer bebeğimizin dikkati dağınıksa veya masaldan hoşlanmadığı gözlemleniyorsa bırakılmalı, daha münasip bir zaman beklenmelidir. Tersi halinde bebeğimizin zaman geçtikçe de masallara karşı negatif tepkiler vermesi ilgili olabilir.

1-3 yaş arasındaki bebeklere anlatılacak masallar da dikkatli seçilmeli, henüz canavar, öcü, kötü adam gibi kavramları anlayamayacak olan bebeklere bunları içeren masallar anlatılmamalıdır. Masal pek güzel bir öğrenme aracı olduğundan bebeğimizin renkleri, hayvanları yahut nesneleri öğrenmesine yardım eden olacak masallar tercih edilmelidir. Bu vesileyle bebek de masal anlatma sürecine katılabilir, hem eğlenir aynı zamanda öğrenir.

Bebeğe Masal Anlatmanın Faydaları
Bebeğe masal anlatmak hassaten ilk aylarda bebeğimizin masalın içerdiği hikayeyi anlaması için değil, ebeveynleriyle olan ilişkisini güçlendirmesi için tavsiye edilir. Bebekler söylenenleri anlayamasa da ses tonu, mimikler ve jestlerin ne anlama geldiğini bu aylarda öğrenmeye başlar. Masal anlatırken kullanılan jest ve mimikler, ses tonu, masal anlatan kişinin o anda bebeğe vermiş olduğu enerji bu açılardan önemlidir.


Masal anlatmak hem ebeveynler aynı zamanda bebekler için eğlenceli ve rahatlatıcı bir deneyimdir. Gebeliğin 16. haftasından başlayarak bebeğimizin anne karnında bile dış ortamdaki sesleri duyabildiği belirtilmiştir. Tabii ki anne karnındaki bebek bütün sesleri ve konuşmaları bizim gibi algılayamaz fakat yapılmış olan çalışmalar anne karnında olduğu süreçten başlayarak masal dinleyen bebeklerin hayal güçlerinin ve sosyal becerilerinin gelişime daha açık olduğunu kanıtlar.