Zamanımızda bebekler için üretilen şampuanların sayısı eskiye oranla hayli fazladır. Dolaylı olarak şampuan seçerken annelerimizin dikkatli olması gerekir. Annelerimizin dikkatini açması gerekenler arasında ilk başta güvenilir bir marka olmasıyla beraber şampuanın içerisinde kullanılan etken maddelerdir.

Bebeklerin cildi hayli duyarlı olduğundan büyükler için üretilen şampuanlar bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Fakat bebek şampuanı olarak üretilen her şampuanında yüzde yüz doğal ve güvenilir olduklarını düşünmek hayli yanlıştır. Ek olarak içerisinde zararlı maddeler olan şampuanlara karşı dikkat gösterilmelidir. Bebeğinizin cildinin sağlıklı olmasını ve öyle kalmasını sağlamak için asgari bileşen içeren şampuanları seçmekle işe başlayabilirsiniz. Bu da her şeyden önce şampuanların üstünde yer bulan etiketleri okumakla mümkündür. Bu noktada bir şampuanın içerisinde ne kadar az bileşen var ise şampuan o kadar güvenilirdir. Kısaca içerisinde kimyevi olmayan şampuanları seçiniz. Bu kimyasallar içinde bilhassa ‘formaldehyde’ ve ‘1,4-dioxane’ içerenlerden uzak durulması gerekir çünkü bu türden kimyasalların direkt kansere neden olan kimyasallar olduklarını söyleyebiliriz.

Bilmeniz gerekli olan bir başka nokta ise bebek şampuanlarının çok köpüren şampuanlar olmaması gerektiğidir. Çünkü çok köpüren şampuanlar içerisinde çok fazla deterjan barındırmaktadır. İçerisinde çok deterjan ve sabun olan şampuanlar tercih edilmemelidir. Yine çok güzel kokuyor olması cezb edici olsa da kokuyu oluşturan başka etmenlerin içerisinde olduğunun göstergesidir. Unutulmaması gerekli olan koku katmak amacı ile başka bileşenlerin de şampuanda kullanıldığıdır. Bu da istenmeyen bir özelliktir. Dikkatli olunması gerekli olan bir başka husus ise şampuanın üstünde Ph değerinin yazıyor olmasıdır. Ph değeri nötr yani 7.5 olan şampuanları tercih ediniz.


Sonuç olarak organik ürünleri tercih etmenizde yarar var. Ek olarak göz yakmayan şampuanları tercih ederseniz bebeğinizin cildi ve gözleri tahriş olmadığı gibi rahat bir banyo keyfi sürmede de etkili olabilecektir.