Doğru Zamanlama
Hiçbir ebeveyn çocuğunun boğulduğunu düşünmek istemez, ve bebekleri ve küçük çocukları yüzmeyi öğreterek korumak istemek doğaldır. Lakin çocuğunuza yüzme dersi vermeye başlamak için takriben 4 yaşına gelmesini bekleyin. Bu yaşta devinim becerisi daha iyi gelişir ve çocuk bilinçli olarak birkaç saniye nefesini tutabilir. Daha küçük çocuğa da suda hareket etmeyi ve sırt üstü dönerek suyun üzerinde kalmayı öğretebilirsiniz; lakin boğulma tehlikesine karşı hep bir yetişkine kol mesafesi uzaklığında olması gerekmektedir.

Suda Rahat Hissetmek
Çocuğunuza yüzmeyi öğretirken dikkatli olunması gerekli olan hususlardan biri çocuğunuzun suya alışmasıdır. Havuz suyu, banyo suyundan daha soğuktur ve havuzdaki kimyasallar gözleri ve genzi yakabilir. İlk dersinize çocuğunuza havuz merdivenlerini kullanarak suya nasıl girip çıkacağını öğreterek başlayın. Kol mesafesinde olmasına dikkati açarak havuzun etrafından tutunarak geçme ve merdivenlerden tırmanmayı oyun durumuna getirin. Havuzda yürürken, koşmaya çalışırken ya da top oynarken göğsüne kadar ve beline kadar suda hareket edebilmenin garip hissine alışması için zaman tanıyın. Çocuğunuzun kendini suda rahat hissetmesini beklemeden bir sonraki adıma atlamak, çocuğun bu süreç zarfında korkmasına neden olabilmektedir.

Nefes Tutmak
Çocuğunuzun yaşına münasip oyunlar ve aktivitelerle yüzme derslerini eğlenceli hale getirin. Bebekler ve küçük çocuklar, suyun altında nefeslerini tutmaya alışmak için şarkı söyleyip her insanın aynı zamanda suya batmasından hoşlanabilir. 4 ile 9 yaşındaki çocuklar nefes tutma becerilerini geliştirmek için suyun altındaki eşyaları almaktan hoşlanırlar. 6 yaşından başlayarak çocuklar özel olarak eşli olarak yahut gruplar durumunda yüzme pratiği yapmaya hazır olurlar. El ele tutuşmak ve sırayla suya dalıp çıkmak, bu yaş grubundaki çocukların ritmik nefes almayı öğrenmelerini sağlayacak eğlenceli yollardan biridir. Başka bir seçenek de havuzun dibinden dalış halkası yahut değişik objeleri çıkartmak olabilir.