Öğlen uykusu bir çok anne kabusu olmuş durumdadır. Çocuklar öğlen uyumamak için çok fazla direnirler ve bu direnç zaman zaman annelerin sinirlerini yıpratabilmektedir. Çocukların gün içerisindeki yorgunlarını atmak ve ara verip vücutlarını dinlendirmek için öğlen uykusuna ihtiyaçları bulunmaktadır. Öğlen uykusu için uzmanlar 21 aylık olana kadar çocukların almaları gerektiğini söylemektedir.

Çocuklar 4 aylık olana kadar onlarda bir uyku düzeni beklenmez, çünkü vücutta uyku düzenini sağlayan hormon olan melatonin hormonu 4. aydan itibaren salgılanmaya başlar. Bu hormon ağırlıklı olarak gece 00:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanmakta olup kişiden kişiye değişmektedir ve vücudun biyolojik saat ayarını yapıp ritmini düzenler. Bu sebeple özellikle 8 haftaya kadar çocuklar. gece ve gündüz ayrımı yapılmadan her saat uyutulmalıdır.

8 hafta ve 4 ay aralığında ise günde 3 öğlen uykusu çocuklar için yeterli olacaktır. Bu uykularda 2 saatli periyodlar uygundur. 4 ay ile 21 ay aralığında ise 2 öğlen uykusu tavsiye edilmektedir.

Uzmanlar 21 aylıktan büyük çocukların öğlen uykusu almamalarında bir sakınca olmadığını söyleseler de anne ve babalara en az 3 yaşına kadar çocuklarına öğlen uykusuna yatırmalarını tavsiye etmektedirler. Ama çocuk ısrarla uyumak istemiyor ise çocuğu zorlamamaları gerektiğini vurguluyorlar.