Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Tomris

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 43
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Standart Huzurlu evlilik nasıl olur?

16 Ocak 2018
# 1

Evliliğinizin huzur içinde sürmesini istiyorsanız yapmamanız gerekenleri bilmeniz gerekir...

ELEŞTİRİ
"Sen hep böylesin. Zaten bir gün bile olsun beni dinlemedin. Hep bağırıyorsun, beceriksizsin. Filanın eşinden ibret al. Beni üzmekten zevk alıyorsun" şeklindeki ifadeler, eşi suçlayıcı, yargılayıcı ve kırıcı eleştirilerdir. Oysa iletişimde ben dilini kullandığımızda eşimize şöyle diyebiliriz: "Ben bu sözünden veya davranışından dolayı çok üzüldüm, hayal kırıklığı yaşadım." Bu ifade daha yumuşak olduğundan, ayrıca kişide oluşturduğu duyguyu da olaya yansıttığından eşi olumlu yönde etkileyebilir.

AKLINI OKUMAK
Evlilikte ilişki bozulmaya ve mutsuzluk ortaya çıkmaya başlayınca araya mesafeler girer. Sürekli kavga, üzüntü, bir noktada çiftleri sessizliğe ve kendi dünyalarına iter. Fakat burada sözlü iletişim yerine sözsüz iletişim, yani davranışlardan anlamlar çıkarıp, eşi yargılama süreci başlar. "Hah yine kızdın. Bakışlarından anladım. Sen öyle demek istemedin. Senin kafanın içinde neler var, çok iyi biliyorum." Tarzındaki yaklaşımlar, eşin jest ve mimiklerinden, hal ve hareketlerinden anlamlar çıkarmaya yöneliktir.

GEÇMİŞİ HATIRLATMAK
Herkesin evliliğinde, geçmişte yaşadığı olumsuz bir anısı vardır. Aile kavgaları, kırgınlıklar, ihanetler, küçük düşürmeler ve hayal kırıklıklarıdır. Geçmişte yaşanan kötü anıyı sürekli gündeme getirmek sıkıntı doğurur ve sorunları pekiştirir.

HEP HAKLI OLMAK
Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde "Kim daha haklı?" diye adeta mahkeme kurulur. "Evliliğimiz boyunca kavgaları hiç ben başlatmadım. Sen hep bana kötü davrandın, beni aşağıladın. Bütün sorunlar senden kaynaklanıyor." Bu tarz kalıp sözler, tıkanan evliliklerin klasik sözleridir. Oysa önce kendimize bakmamız ve "Ben nerede hata yapıyorum, yanlışım ne olabilir?" diye düşünmek gerekir. Sürekli karşı tarafı haksız görmek işin kolaycı yönüdür.

SORUMLULUK
Aile yükünün tek tarafa yüklenmesi kişiyi aşırı strese sokup gergin ve öfkeli yapabilir. Bu yüzden hiçbir cinsiyet ayırımı gözetmeksizin yapılacak işleri ortaklaşa yapmaya gayret etmek gerekir. Diğer yandan, ilişkideki bozulmadan dolayı "Sen beni zorluyorsun, çıldırtıyorsun; bu yüzden öfkeleniyorum" yerine, "Seninle ilişkimde zorlanıyor ve bazen öfkemi kontrol edemiyorum" tarzında konuşulsa, kişi kendisini de ortaya koyuyor ve sorumluluğu paylaşmış oluyor; böylece eşi suçlamıyor, soruna dikkat çekip, üzerinde düşünülmesi gerektiği mesajını veriyor.
Qasem bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 18
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Huzurlu evlilik nasıl olur?
16 Ocak 2018
# 2
ELEŞTİRİ

Daima yapıcı olmak gerekir. Hedefe kişi değil söz eylem ve hareketi koymak gerek. Bunu bir yaşam şekline getiremeyenler evlilik hayatında da bunu yapamazlar, bunun içindir ki hayatın tamamında tutarlı olmak durumundayız. Eleştiriyi daha çok yanlış olan söze , eyleme yada harekete yönlendirmek ve bunda da yapıcı olup olması gerekeni yerine koymak bağları dahada güçlendirir.

İlkelerinizden ödün vermeyin lakin yapıcı da olun... Büyük mutluluklar için küçük fedakarlıklar yapmak gerek , Bedel ödemeden elde ettiğimiz her şey elimizden kaymaya mahkum olduğunu unutmayarak hareket etmek durumundayız.


AKLINI OKUMAK

Her şeyden önce dinlemeyi bilmek , yargılamayı da karşımızdakinin söylediklerini referans alarak hareket etmek durumundayız. Eğer bu süreçte , kırgınlıkların olduğu ortamda söze değil , fiil ve harekete bakarak anlamlar üretmeye kalkarsak bu ilişkiyi çıkmaza sürükler. Bunun için söylenmediği sürece hiç bir şeyi kendince yorumlamamak gerek... Her şeyi kendi zihin dünyasında yorumlama aşaması psikolojik travma aşaması olup zihinde zaten her şeyin bitirildiği aşamadır ve o ilişki kurtarılamaz...

GEÇMİŞİ HATIRLATMAK

Her ilişki yeni bir sayfadır. Geçmiş silinmez lakin geleceğe geçmişin yüküyle bakmak ve o yüklerle yürümek yükümüzü daha ağır kılar... Tarihe de böyle bakmıyormuyuz... Oysa gelecek ve bugün yepyeni bir sayfa ve geleceğe geçmişin yaşanmışlıklarıyla bakmak lazım, yani yük olarak değil , geçmişteki hatalardan ders çıkarmak , aynı hatalara yeniden düşmemek için revize etmek , dünü bugüne taşımak yerine dünün açtığı yaraları onarmak ve geleceği daha sağlam ilkler üzerine yeniden inşaa etmek durumundayız yoksa tükenmekte olanın tükenmesi için bir adımda biz atmış oluruz...

HEP HAKLI OLMAK

Aşk , sevgi , dostluk , kardeşlik herzaman fedakarlık isteyen ve uğruna bedel ödenmesi gereken şeylerdir. Bedel ödemeden kazandıklarımız kolayda elimizden uçup gidecek şeylerdir. Oysa biz bu kavramları kolay oluşturmadık , Bedel ödeyerek fedakarlık yaparak oluşturduğumuz bu şeyleri kıytırık nedenler ve ego tatmini , gurur gibi aşşağılık duyguların esiri yapmamalıyız...

Yeni sayfalar , sabır ile , fedakarlık ile , kalbe ilmek ilmek işlenerek oluşturulur...


SORUMLULUK

Buna bu kadar şeyden sonra yorum yapmak bile hata olur...


Aşk ta kardeşlik gibi bedel ister...
Söz ile değil emek ve bedel ile kurulan bu bina ancak sağlam ve yıkılmaz olur...

selam ve dua ile...
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Aşka Dair Her Şey
2
16 Ocak 2018 15:52
Tomris
Psikoloji
0
16 Ocak 2018 00:02
Tomris
Gelinlerin Dünyası
0
08 Ocak 2018 01:06
Gamer Queen
Erkekçe Genel
0
24 Aralık 2017 19:25
Arthur
Rüya Tabirleri
0
07 Aralık 2017 16:29



Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.