Forum Düzeni
Bilgisayar - Donanım
Bilgisayar, yazılım ve donanım forumları.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 44
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Standart Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?

18 Aralık 2017
# 1
Bir internet simgesi olan @ Türkçe’de “kuyruklu a” olarak isimlendirilir. Elektronik posta adreslerinde posta adresi ile sunucu adresi arasında kullanılan @ işareti başlangıçta muhasebe ve ticari faturalarda “oranında” anlamında kısaltma amaçlı kullanılmıştır.

Kuyruklu a sembolü etimolojik olarak İspanyol, Portekiz ve bazı ülkeler ile Latin Amerika’da Brezilya ve Fas’ta kullanılan bir kütle birim ölçüsü “arrobe”nin simgesidir. İspanya’da 1849 yılılnda, Portekiz’de 1852 yılında tüm ticari işlemlerde zorunlu olarak metrik sisteme geçirilmesi ile kullanımı kaldırılan ölçü bugün hala bölgedeki geleneksel çiftçiler tarafından kullanılmaktadır.

Bu güne kadar işaretin kullanıldığı ilk tarihi belge 1448 yılına aittir. Kastilya Aragon içinde ticari bir belgede bir buğday sevkiyatını belirtmek için kullanılan sembol, bugünkü haline bire bir benzemese de, işaretin bugün ki modern kullanımına Floransa'da bir mektupta rastlanılmıştır.

Dünya üzerinde yaygın kullanımıyla birlikte farklı amaçlarla da kullanılan sembol, Türkçe’de sadece internet posta adreslerini belirtmek amaçlı kullanılmaktadır. @ işareti İngilizce telaffuzunun “at” şeklinde olması ise hizmet veren sunucu üzerindeki posta adresine vurgu yapmak içindir.

Ayrıca kuyruklu a, son dönemlerde özellikle sosyal medyada ya da forumlarda, yazışmalarda kullanıcı adının önüne konularak kişilere vurgu yapmak veya kişinin dikkatini çekmek amaçlı da kullanılır. Bunun dışında yine sosyal medyalarda kişiye gönderilen iletinin açık şekilde başkalarınca da okunmasını sağlar.

Tüm bunların yanında @ işareti, bilgisayar programcılığında çeşitli programlama dillerinde farklı amaçlarla kullanılır.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 8
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?
30 Ekim 2019
# 2
Günümüzde klavyenin vazgeçilmezlerinden
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Ev ve Dekorasyon
1
23 Ağustos 2019 22:35
Tomris
Bilgisayar - Donanım
1
09 Ağustos 2019 21:41
Tomris
Bilgisayar - Donanım
1
26 Temmuz 2019 10:43
Tomris
Bilgisayar - Donanım
2
10 Temmuz 2019 00:26
Tomris
iPhone
0
13 Aralık 2017 16:09Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.