Arnavutça Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde Arnavutça yaklaşık 4 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu kitlenin çoğunluğu Arnavutluk'ta yaşıyor olsa da Arnavutça Yugoslavya, Kosova, Yunanistan'da ve hatta Arnavutluk'tan ülkemize göç eden kişiler tarafından da konuşulmaktadır.

Arnavutça Hint Avrupa dillerine mensuptur ancak bir alt kola sahip değildir. Dolayısıyla başka bir yabancı dil bilmeniz Arnavutça öğrenilmesine yardımcı olmaz. Arnavutça'nın Avrupa ve Asya dillerine benzemeyen kendine has bir yapısı vardır.

Arnavutçayı öğrenmek için diğer dillere oranla daha fazla çaba gösterilmesi gerekir. İçerisinde Latince başta olmak üzere Türkçe ve Arapça kelimeler bulundurur. Bunun yanı sıra gramerini öğrenebilmek için kapsamlı bir kitaba, konuşma becerisini geliştirebilmek içinse bol bol pratiğe ihtiyaç duyulur.

Arnavutça öğrenmeye alfabeden başlamak gerekir. Çünkü herbir harf ne kadar iyi telaffuz edilirse kelime öğrenmek de o kadar kolay olur. Öğrenilen her kelime ile sesli pratikler yapılıp, pekiştirmek için alt yazısız filmler izlenirse iletişim kurmak daha da kolaylaşır. Günlük tutmak, belirli bir ders programı yapmak, ilgili internet sitelerinden faydalanmak ve gündelik hayatta Arnavutça kullanmaya çalışmak süreci hızlandırır. Özellikle internetteki kaynaklar dil öğrenimini kolaylaştırmaktadır. İnternette bazı sitelerde yabancı hocalar bulabilir ve dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Arnavutça öğrenmek biraz zahmetli olsa da kesin karar verildiğinde sonuca ulaşmak mümkündür. Yabancı bir dil öğrenilirken akılda tutulması gereken şeylerden en önemlisi de hata yapmaktan korkmamak ve her fırsatı değerlendirmektir. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dilin konuşulduğu ülkede bulunmak olduğundan mümkünse yurt dışı eğitim fırsatlarından yararlanmak gerekir.


http://www.forumdenizi.com/yabanci-d...ogrenilir.html