Diş hassasiyeti; dişlerin çeşitli fiziksel ve kimyasal koşullara karşı gösterdiği tepkidir. Örneğin ; rahatlıkla soğuk su içemiyorsanız ya da dondurma yiyemiyorsanız, dişinizin soğuğa karşı hassas olduğunu söyleyebiliriz. Elbette diş hassasiyeti sadece soğuk için geçerli değildir. Bazı insanların sıcağa karşı da hassas oldukları bilinmektedir. Sıcak su ya da sıcak gıda tüketiminde zorlanan insanlar bu tür ürünleri tüketmekten kaçınırlar. Diş hassasiyeti sadece sıcaklık ya da soğuklukla da ilgili değildir.Bunun yanında farklı tatlara karşı da dişiniz hassas olabilir. Mesela ekşi tatlara karşı dişinizin kaşınması ya da gıcırdatma isteği, dişinizin ekşi tada karşı hassas olduğunu gösterir.

Diş hassasiyeti yaşadığınız zaman dişinizde kaşınmanın dışında, kamaşma ve sızlama da meydana gelebilir. Genelde diş hassasiyeti sonradan meydana gelmektedir. Özellikle bilinçsiz ve yanlış diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı bu durumun sebepleri arasında yer almaktadır. Bazı diş eti rahatsızlıkları da bu durumun önemli sebepleri arasında yer alır.Dişlerinizin üzerinde aşırı plak birikimi de dişlerinizin hassasiyetini arttırır. Eğer diş hassasiyeti sorununuz varsa sert diş fırçası yerine yumuşak diş fırçası tercih etmelisiniz. Ayrıca asit içeren gıdalardan da olabildiğinizce uzak durmanızda fayda vardır. Diş hekimleri de çeşitli restorasyon yöntemleri ile dişlerinizin hassasiyetini dengeleyebilirler. Bunun için iyi bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Diş hassasiyeti; çocuk yaşta da meydana gelebilir. Bu yüzden çocuklarınızın tükettiği gıdalara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle aşırı asit içeren gıdalardan çocuklarınızı uzak tutmanızda yarar vardır. Ayrıca dişlerini fırçalarken oldukça nazik davranmalısınız.Bu durumlara dikkat ederseniz, diş hassasiyetini dengede tutma imkanınız olacaktır.

Diş hassasiyeti için son zamanlarda birçok diş macunu çıktı. Bu diş macunlarını kullandığınız takdirde bu sorunu bir ölçüde aşabiliyorsunuz.