Küf Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Küfler nemli ortamlarda, ıslak bölgelerde, özellikle de banyo ve mutfaklarda oluşurlar. Bunlar göz zevkini bozan, kötü kokan ve sağlık için oldukça tehlikeli olan mantar oluşumlarıdır. Küfü gerek banyo ve mutfak, banyolarda bulunan sert zeminlerden gerekse kumaşlardan çıkarmak oldukça zordur. Küflerden kurtulmak için dikkat edilmesi gereken püf nokta özenli bir şekilde küflü bölgeyi çamaşır suyu ve sudan oluşan bir karışımla temizlemektir. Bu işlemden sonra yeniden küf oluşumunun önüne geçmek için bu bölgelerin sık aralıklarla ve iyice temizlenmesi ve mümkünse küf oluşan bölgedeki nemin ortadan kaldırılması gerekir. Küfü ortadan kaldırmak ve küf lekesini çıkarmak için yapabileceklerinize bir göz atalım.

Küften kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler yumuşak bir fırça, faraş, su, çamaşır suyu, sprey başlıklı şişe, ovalama fırçası, havlu, çamaşır deterjanı ve çamaşır makinesidir. Eğer bu malzemeleri edindiyseniz küf temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Eğer temizlemeniz gereken küf sert yüzeylerdeyse ovalama işlemine yumuşak bir fırça ile başlayın. Küfü ovalayarak çıkardıktan sonra bir faraş ile toplayın ve hemen çöpe atın. Ancak çöpe atma işlemini olabildiğince hızlı yapmayı ihmal etmeyin, aksi halde küf sporlarını soluyabilir ve solunum yollarında oluşabilecek problemler gibi birtakım zararlı etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yarım bardak çamaşır suyu ile bir litre sıcak suyu karıştırın ve hazırladığınız karışımı sprey şişesine boşaltın.

Küften zarar görmüş alana sıkın. su ve beyazlatıcıdan oluşan bu karışımın 10 dakika kadar yüzeyde bırakın. Ovalama fırçasıyla kalan küfleri de fırçalayın. Tüm bu işlemlerin ardından temiz suyla yüzeyi yıkayın. Temizlenmiş yüzeyi bir havlu yardımıyla temizleyin ve daha sonra da temiz tutmak için özen gösterin. Böylece küf oluşumunun tekrarlanmasını engellemiş olursunuz.

Eğer küften arındırmak istediğiniz alan kumaş ise kuru bir fırça alın ve küfleri ovalamaya başlayın. Bardağın çeyreği oranında çamaşır deterjanını küflü bölgeye dökün ve çamaşır makinesinde yıkayın. Bu yıkama işlemi sırasında makineye beyazlatıcı eklemeyi unutmayın.

Eğer koyu renkli ve narin bir kumaş üzerinden küf çıkarmak istiyorsanız bu işlemi kumaşın küçük bir bölgesinde denedikten sonra uygulayın. Çünkü kumaş fırça yüzünden havlanabilir ve deterjan yüzünden rengi ağarabilir.

Küfün kendisi ve küfü çıkarmak için kullanacağınız çamaşır suyu karışımını solumak çok zararlıdır. Bu yüzden bu işlemleri yaparken bir maske takmanızı öneririm. Ayrıca çamaşır suyu ellerinize zarar verebileceğinden plastik eldiven kullanmalısınız.