Çocuk odalarında aydınlatma, çocuğun uyku düzeni ve göz sağlığı için oldukça önemlidir. Doğru aydınlatma malzemeleri kullanılarak çocuk odalarının iyi aydınlatılması gerekir.

İyi aydınlatılmış bir odada bulunmak ve çalışmak göz sağlığı açısından büyük önem taşır ve çocuğun motivasyonunu arttırır. Çocuk odası dekorasyonu yapılırken göz önünde bulundurulması gerekenler:

Yapılması Gerekenler
Çalışma masalarının aydınlık olmasına önem vermeli, fakat gözü fazla yoracak ışıklardan kaçınmalısınız.
Çok yüksek ve çok düşük güçte olmayan aydınlatmanın tercih edilmemesi doğru olacaktır.
Okuma lambası olarak LED sistemli lambalar kullanılırsa ışık kaynağı fazla ısı vermeyeceğinden, herhangi bir rahatsızlık oluşturmayacaktır.
Sadece tepe ışığı kullanımından kaçının. Tepe ışığının yanı sıra, dekoratif aydınlatma ürünlerinden de faydalanılabilirsiniz.
Tavandan direk aydınlatmanın yanı sıra, köşelerden ayarlanılabilir dekoratif aydınlatma seçeneklerinden yararlanın.
Odada masa lambası, tepe ışığı gibi çeşitli alternatiflere yer vermeniz olumlu etkide bulunacak ve odanın doğru aydınlatılmasını sağlayacaktır.
Eğer tavan aydınlatması kullanıyorsanız, ayarlanabilen anahtarlardan kullanabilirsiniz. Böylece çocuğun ışıktan rahatsız olmasının da önüne geçmiş olursunuz.
Renklerin çocuklar tarafından doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri gün ışığında olduğu gibi gösteren lambaları tercih edin.
Çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.
Yapılmaması Gerekenler
Çocuğunuz odasında lambader, abajur gibi aydınlatıcılar kullanmayın. Bu aydınlatıcıların devrilme tehlikesi vardır. Bunun yerine çocuğunuz odasında genel aydınlatma kullanmalısınız.

Çocuk ve bebek odalarında yüksek voltajlı aydınlatmaya gerek yoktur. Bebek odaları için 12 woltluk küçük gece lambası kullanabilirsiniz. Biraz daha büyük yaştaki çocuklarınızın odalarını duvar apliği ya da merkezi aydınlatma ile ışıklandırabilirsiniz.

Çocuk Odası Aydınlatma Örnekleri


1. Birden çok tepe lambası kullanabilirsiniz.

2. Başucunda gece lambası bulundurabilirsiniz.

3. Tepeden led aydınlatma kullanabilirsiniz.

4. Çalışma masasında ayrı bir aydınlatma kullanabilirsiniz.

5. Hem led ışık hem avize kullanabilirsiniz.

6. Tüm alanı aydınlatacak şekilde malzeme seçebilirsiniz.

7. Yerden aydınlatma yapabilirsiniz.

Okul çağındaki çocukların göz sağlığını korumak için, çocuk odalarının ve çalışma masalarının doğru aydınlatılması gerekir.