Forum Düzeni
Ev ve Dekorasyon
Evim evim, güzel evim diyenler için..
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 31 Aralık 2018
Mesajlar: 23.987
Konular: 4132
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 549 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 84 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 21
Verilen Beğeni: 509
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 129
İlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond reputeİlkiz has a reputation beyond repute

Standart Yemek Odası Aydınlatma Önerileri

31 Aralık 2018
# 1


İç mekan dekorasyonlarda aydınlatma var olanı gösterebilme adına son derece önemlidir. İyi düşünülmüş, üzerinde çalışılmış bir dekorasyonun tamamlayıcısı aydınlatmadır.

Yemek Odalarının Aydınlatılması

Yemek odaları birçok evde yer alır. Kimi evlerde bu mekan sadece salonun bir bölümü özelliğindeyken kimi evlerde başlı başına bir oda şeklinde düşünülmüştür. Yemek odasının oda olduğu mekanlarda yer sıkıntısı yoktur. Bu nedenle ışık hilelerine gerek duyulmaz. Bununla birlikte mekan ne kadar aydınlık görünürse ortam o kadar ferah olacaktır. Bu nedenle ışık iyi kullanılmalıdır.

Yemek odalarında masa ön planda olan mobilyadır ve mekanın ana unsurudur. Mutlaka masanın tam üstüne denk gelen bir aydınlatma tercih edilmelidir. Bu aydınlatmayı seçerken masanın büyüklüğü belirleyici olmalıdır. Örneğin, altı kişilik bir masa ile on iki kişilik bir masayı aydınlatmak için aynı büyüklükte bir ışık kaynağı kullanılmasına gerek yoktur. Önemli olan ışığın masanın bütününe eşit olarak dağılabilmesidir.

Yemek odaları masa üzerinde yer alan ışık kaynağından başka ışık kaynaklarıyla da beslenmelidir. Bu sayede özellikle büyük ölçülere sahip yemek odalarının bu tip ışık kaynaklarına ihtiyacı vardır. Evin bütününde modern bir tasarım söz konusuysa yemek odası da bu çerçevede ışıklandırılmalıdır. Örneğin lambaderler modern döşenmiş yemek odaları için oldukça şık ve kullanışlı ürünlerdir. Odanın büyüklüğüne göre bir adet lambader tercih edileceği gibi birden fazla sayıda lambader de tercih edilebilir.

Farklı tasarımlara imza atmak için yemek odalarında spot aydınlatma kullanılabilir. Spot aydınlatmaların özelliği tavanın bütününe yayılarak tüm mekanı ışıklandırmalarıdır. Eğer tavanın bütünü spotla kaplıysa yemek masasının üzerine yerleştirilmiş aydınlatmanın her zaman açık olmasına gerek olmayabilir. Eğer açık tercih ediliyorsa spotlarla aynı renkte ışık yaymasına özen göstermek gerekir. Aksi halde hoş olmayan bir görüntü oluşacaktır.

Modern tarzın dışında klasik tarzda döşenmiş yemek odası aydınlatması seçerken daha klasik çizgilere sahip, avize modelinde aydınlatmalar seçilmelidir. Bununla birlikte büyük ölçülerdeki yemek odaları için çok şart olmamakla birlikte küçük ölçülere sahip yemek odalarında seçilen tavan aydınlatmalarının sarkıt özellikte olmaması gerekir. Tavana yapışık ışık kaynakları mekana daha iyi yayılır.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 8
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Yemek Odası Aydınlatma Önerileri
31 Temmuz 2019
# 2
Eskide kaldı artık
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Gamer Queen
Ev ve Dekorasyon
0
07 Ocak 2018 20:40
Gamer Queen
Ev ve Dekorasyon
0
07 Ocak 2018 20:39
Gamer Queen
Ev ve Dekorasyon
0
07 Ocak 2018 20:38
Gamer Queen
Ev ve Dekorasyon
0
07 Ocak 2018 20:35
Tomris
Ev ve Dekorasyon
0
13 Aralık 2017 15:00Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.