Mikrofiber, gözle görülemeyecek kadar incelikte yapay fiberlerden oluşturulmuş bir temizlik materyalidir. Genellikle süngerlerin, temizlik bezlerinin, normal ve kağıt havluların yerine kullanılır, tekrar tekrar kullanılabilmesi ve kaliteli dokusu onu diğerlerinden ayırır. Kirli mikrofiber bezi temiz tutmak oldukça önemlidir ve birkaç pratik yöntemle halledilebilir.

Çamaşır Makinesinde Temizlemek

Mikrofiber bezi kesinlikle çamaşırlarınızdan ayrı yıkamalısınız. Böylece mikrofiber bezdeki kir ve lekeler diğer çamaşırlarınıza geçemez. Çarşaf ya da diğer kirli bezlerinizi, sıcak su programında makinede yıkayıp, ardından çamaşırlıkta kurutarak mikrofiber bezinizi tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Elle Temizlemek

Elinizde varsa beyaz sirkeyii, bir kova suya ekleyin. Ardından mikrofiber bezinizi kovanın içerisinde bırakın. Bir süre sonra bulaşık deterjanı ekleyin ve bezleri birbirine sürterek lekeleri çıkartın, temizleyin. Köpürtülüp temizlenen bezleri, başka bir kaba alıp suya bırakın. Taze bir koku için limon suyu sıkabilirsiniz.

Çok kirli, çıkarılması zor lekeler içeren mikrofiber bezleri, bir kovanın içine alın. Üzerine bolca bulaşık deterjanı koyun, üstünü deterjan ile kapatın. Bir gece boyunca bırakın. Ertesi gün kovayı soğuk su ile doldurun. Yine suda bekletildikten sonra çamaşır makinenizde diğer kirlilerden ayrı şekilde yıkayın, tekrar kullanın.

Notlar

Birçok kişi mikrofiber bezlerin makinede yıkanmasını doğru bulmasa da, diğerlerinden ayrı ve uygun sıcaklıkta yapılarında hiçbir bozulma olmaz.
Ağır kimyasallar, bezinizin fiber özelliğine zarar vereceğinden kesinlikle kullanımından kaçınmalısınız.