Ev dekorasyonunun temeli, evdeki her anınızda ayak bastığınız halılardır. Bu da doğru halı seçimini çok önemli kılar.

Dekorasyonunuzun her ögesi gibi halı seçiminde de evinizin, halının konulacağı odanın büyüklüğü, konseptiniz ve yaratmak istediğiniz hava önemlidir. Salonda şık mobilyalarla kullanılacak bir halı mı istiyorsunuz yoksa oturma odasında çocuklarınızın üzerinde rahatça oynayacağı bir halı mı?

Halı nasıl seçilmelidir?

Sağlıklı bir ev


Halınızı nerede kullanacak ve nasıl bir konseptle kullanacak olursanız olun, sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Evinizin bütün yaşamı bu halılar üzerinde olacak ve toz tutmayan, kolay temizlenen, sağlıklı ve doğal malzemelerden yapılmış halıları tercih etmeniz sizin ve ailenizin sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır.

Halı seçiminde aslında çok önemli olmasına rağmen bazen gözden kaçabilen bir kriter de halınızın dayanıklılığıdır. Beğendiğiniz bir halının ne kadar süre boyunca ilk günkü görünümünü koruyacağından emin olmalısınız. Renklerinin solmaması, yanmaz özellikte bir halı olması, yalıtım etkinliği yüksek olması, neme dayanıklı olması veya leke tutmama özellikleri bir halıda aranması gereken en önemli dayanıklılık kriterleridir. Bu kriterler göz önünde bulundurularak seçilen bir halı uzun yıllar rahatça ve güvenle kullanılabilir.

Dekorasyonun temeli

Halınızı nasıl kullanacağınız, seçiminizde önemli rol oynayacak kriterlerden biridir. Dekorasyonunuzu tamamlayacak ve odanızda fon oluşturacak bir halı mı yoksa başrolü üstlenecek ve ilgiyi üzerinde toplayacak bir halı mı istediğinize karar vermeniz halınızın tasarımını da ortaya çıkaracaktır. Genellikle krem, bej gibi yumuşak renklerdeki halılar fon oluşturmak için idealken dikkat çekecek halılar kırmızı gibi keskin renklerde olmalıdırlar.

Halının kullanılacağı odanın büyüklüğü de halı seçiminde, özellikle de rengine karar vermede önemlidir. Açık renklerdeki halılar mekânı olduğundan geniş gösterirken koyu renklerin dar ama daha sıcak bir etki bırakacağı unutulmamalıdır.

Kullanılan halının dokusu da, odaya kattığı havayı etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle misafir odaları, salonlar gibi daha ciddi odalarda kullanılan sert dokunuşlu bir halıyla, sıcak bir ortam yaratan bukleli ve yumuşak bir halı farklı kullanımlara sahiptir.

Halıların sesleri emme ve odanın sıcaklığını koruma özellikleri onlara akustik ve yalıtım değeri de katar. Özellikle halının malzemesi ve yapılış biçimi bu özelliklerin kalitesini belirler.

Halının kullanılacağı odanın ışık miktarı da halı rengi seçiminde etkili olmalıdır. Yeterli güneş almayan bir odada sıcak renkler kullanılarak ışık ve renk dengelenebilir. Çok kullanılan bir odada koyu renklerle leke göstermeyen bir halı da tercih edilebilir.