Evlerimizdeki koltuklarımızın da diğer eşyalar gibi arada bir temizliğe ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla temizliğini ne kadar çok geciktirirsek işimiz o kadar güçleşeceğinden düzenli aralıklarla silinen koltuklar hem tertemiz kokacak hem de göz alıcılığını koruyacaktır.

Birçok farklı koltuk temizleme malzemesi ve yöntemiyle koltuklarınızın ilk günkü gibi canlı görünmesi sizin elinizde. Üstelik bunun için bir profesyonele de ihtiyacınız yok. Dikkat etmeniz gereken kullanacağınız temizlik malzemesi ve temizleme yöntemidir. Piyasada birçok temizlik malzemesinden koltuğunuz için en uygun olanı seçmek için denemeniz gerekmektedir. Ayrıca koltuklarınızın etiketlerinde hangi tür malzemeden yapıldığı ve temizlemek için ne tür temizleyiciler kullanmanız gerektiği yazar. Bu etiketi kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Böylece hangi temizlik ürününü kullanacağınıza da karar vermiş olursunuz. Eğer etiketiniz yıpranmış, yazılar okunmuyor ya da etiketinde markası dışında herhangi bir bilgi yoksa seçeceğiniz bir temizlik ürününü uygulamadan önce koltuğun görünmeyen bir yerinde deneyerek bir süre bekledikten sonra kumaşta bir sorun oluşmadıysa rahatça o temizlik malzemesiyle temizleyebilirsiniz.

Düzenli koltuk temizliğinde eğer koltuğunuzda lekeler yoksa her zaman temizlik malzemesi kullanmanıza da gerek yoktur. Düzenli aralıklarla süpürgenizin koltuk temizleme aparatıyla süpürmeniz ve minderlerini havalandırmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında kumaş koltuklarınıza sinen kokulardan kurtulmak için piyasada satılan kötü kokuları emen spreylerden kullanabilirsiniz. Ya da evdeki karbonatı kuru olan koltuğunuzun üzerine bir miktar serperek 10 dakika kadar bekledikten sonra karbonatı makine yardımıyla süpürebilirsiniz. Eğer koltuklarınız biraz kirli görünüyorsa ve evde halı yıkama makineniz varsa bu makineyle de koltuğunuzu yıkayabilirsiniz.

Koltuklarınız deri ise marketlerde bulabileceğiniz deri koltuk temizleme malzemelerinden yardım alabilir ya da eşit miktarlarda karıştıracağınız su ve beyaz sirke (elma sirkesi olabilir) ile silebilir, bir gece kurumaya bıraktıktan sonra ertesi gün kuru bir bezle dairesel hareketlerle silerek parlatabilirsiniz. Böylece deri koltuklarınız cilalanmış gibi olacaktır. Evde evcil hayvan besliyorsanız kumaş koltuklarınızdan tüylerini temizlemek için özel olarak üretilmiş tüy temizleme aparatlarından kullanabilirsiniz. Son olarak koltukları silme esnasında renkli değil de düz beyaz renkte bir bez kullanmalısınız.