Bilinen en eski kumaş türlerinin başında gelen kadife belli zamanlarda farklılaşan moda rüzgarıyla birlikte farklı formlarda karşımıza çıkmış, ilginç kalıplara girmiştir. Kadife kumaş gömleklerde, pantolonlarda tercih edildiği gibi elbiselerde de sıkça kullanılmaktadır. Kumaş özelliği itibarı ile yalnızca sonbahar ve kış mevsimindeki aylarda kullanılmasının dışında bir dezavantaja sahip değildir.

Hayli yumuşak ve dökümlü bir özelliğe sahip olduğundan ötürü türlü elbise modellerini kolayca taşıyabilir. Dökümlü, kloş veya dar kesim elbiseler kadife kumaş için tercih edilebilmektedir modeller arasındadır.

Kadife elbise seçimlerinde öne çıkan renkler arasında ilk göze çarpan krem rengidir. Bu renk hem kadife kumaşın dokusunu olduğu gibi ortaya koyar aynı zamanda çok değişik renkle kombinlenebilir. Krem rengi bir elbise lacivert bir ayakkabı ve ona münasip çantayla tamamlanabilir. Eğer elbisenin modeli sporsa o zaman çanta tercihinde daha büyük ve spor modellerin tercihi doğru adımdır.

Kadife elbiselerde lacivert renk de tercih edilen tonlar arasındadır. Zeminde koyu renk olması diğer çokca rengin ön plana çıkarılmasına kolaylık sağlamaktadır. Lacivert bir elbise krem rengi, kırmızı, bordo, pembe, turkuaz değişik renklerle canlandırılabilir. Elbiseyle benzer renkte ayakkabı ve çanta tercihi görünümü boğacağı için tercih edilmemelidir. Bunun yerine uyumlu ama değişik renkler kullanılmalıdır.


Daha şık görünüm yakalamak için klasik ayakkabılar seçilmelidir. Örnek vermek gerekirse; topuklu bir ayakkabı seçileceği gibi ayakkabıya daha şık bir hava veren rugan tercih edilebilmektedir. Benzer zamanda küçük boy çantalar görünümü şıklaştırmaya yardım etmektedir.

Kadife bir elbisede güzel duran diğer bir renk ise bordodur. Daha renkli ve çarpıcı giyiynmeyi sevenler için bu iki renk hayli iyi bir kombin olabilecektir. Farklılıktan yana olanlar için krem rengi elbise yeşille tamamlanabilir. Eğer ayakkabı ve çantada yeşil renk aynı süre içinde fazla olacaksa yeşil renk aksesuarlarda tercih edilmelidir. Gösterişli bir kolye, yeşil taşlı bir yüzük veyahut yeşilin ön plana çıktığı bir küpe şıklığı tamamlamaya yetecektir.