Çalışma masası özel çalışma odalarının, genç yatak odaklarının veya ofislerin vazgeçilmez mobilyalarından birisidir. Çok fazla renk alternatiflerine sahip olduğu kadar ahşap, tahta, metal gibi değişik malzemelerden yapılabilir. Her bütçeye uygun çalışma masası bulmak mümkündür. Çalışma masalarının fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan malzemenin önemi olduğu kadar kalite ve işçilik de önemli rol oynar. Ancak çalışma masası seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

İhtiyacın kapsamı iyi belirlenmelidir. Ne kadar büyüklükte veya genişlikte bir masa kişiyi tatmin edebileceği karar verilmelidir. Örneğin, iç mimar, moda tasarımcısı veya teknik ressam gibi mesleğe sahip kişiler veya bu alandaki öğrenciler işlerinin gereği olarak büyük karton veya kağıtları sığdırabilecekleri masalara ihtiyaç duyacaklardır. O zaman burada geniş alanlı masalar ve kişinin boyuyla orantılı olacak şekilde yükseklikler idealdir. Bu tarz masaları satın almaktan öte kişinin ihtiyacı ve işin gereklilikleri baz alınarak özel olarak yaptırılması tercih edilir.

Eğer çizimden öte daha masa başı işlerden sorumlu, defter, kitaptan öteye gitmeyen eşyalar için kullanılacak bir çalışma masası ihtiyacı varsa burada mevcut markaların seçeneklerini değerlendirmek daha doğru olacaktır. Burada da masanın büyüklüğü önem taşır. Günümüzde artık masaüstü bilgisayarlardan ziyade laptop veya tablet kullanıldığı için normal boyutlardaki bir masada hem bilgisayara hem kitaplara yer bulmak kolay olacaktır. Ayrıca çok büyük çalışma masaları oda içinde hantal bir görünüm yaratacağından, orta büyüklükteki masalar burada iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkacaktır. Çalışma masasının renginin belirlenmesinde ev içindeki tamamlayıcı parçaların rolü büyüktür.

Tamamlayıcı parçalar koyu renkte ahşap ağırlıktaysa, aynı renkte çalışma masası bulmak zor olabilir. Böyle durumlarda oda içinde kontrast oluşturarak zıt renklere yönelinmesi hem modern hem de enerjik bir hava yaratacaktır. Ayrıca koyu renklerin hakim olduğu bir yerde açık renkte bir çalışma masası odayı daha aydınlık tutarken, kişinin konsantrasyonu ve motivasyonunu da olumlu ölçüde etkileyecektir.