Plastik çiçek saksıları çoğunlukla açık yeşil veyahut toprak tonlarında üretilirler ve estetik açıdan göze güzel gözükmeyebilirler. Plastik çiçek saksılarına yapışan kir ve küf ise saksılarınızı daha da az çekici yapar. Bununla birlikte, böyle saksıları temizlemek ve boyamak ise gayet kolaydır. Evinizde bulabileceğiniz çok az sayıda malzemeler kullanarak plastik çiçek saksılarınızı yenileyebilir ve evinize farklı bir hava katabilirsiniz.
Sprey boya
Gazete
Bulaşık deterjanı
Alkol
Çelik yün ya da tel sünger
Briket
Sünger
Yapılışı:
Eğer plastik çiçek saksınız zaten temizse birinci aşamayı atlayabilirsiniz.
Renk ve görünüşten emin olmak için ilk başta eski bir plastik saksı üstünde deneme yapabilirsiniz.
Daima boyama işlemini havalandırması güzel olan yerlerde yaptığınızdan emin olunuz çünkü boya spreyleri zararlı olabileceği için hiçbir zaman içe çekilmemelidirler.
Malzemeler:
Plastik çiçek saksınızı boyamadan önce güzelce temizlemelisiniz. Saksınızın üstüne birkaç damla bulaşık deterjanı sıkınız. Saksıyı lavaboya yerleştirip az ölçüde suyu deterjanının üstünden geçiriniz. Daha sonrasında tüm kir ve küf temizlenene kadar saksınızı çelik yün veyahut tel süngerler nazik bir şekilde ovunuz.
Süngerinizin üstüne bol bol alkol dökünüz. Saksınızın yüzeyinde kalmış olabilecek yağ ve kir kalıntılarını temizlemek için saksınızı bu süngerle silip kuruması için saksınıza birkaç dakika izin veriniz.


Saksınızı 15 ile 30 derecelerinde havalandırması iyi olan bir odaya alınız. Daha ılık dereceler boyanın daha hızlı kurumasını sağlamaktadır. Boyama yapacağınız alana gazete seriniz. Böylece yerlerinizi temiz tutmuş olursunuz.
Plastik çiçek saksınızı bir kerede boyayabilmek için bir briketin üstüne yerleştiriniz. Daha sonrasında içerisindeki maddelerin tümüyle karışması için boya kutusunu birkaç dakika süresince çalkalayınız.
Sprey boya kutunuzu saksınızdan 20 ile 30 cm uzaklıkta tutup hızlı ve geniş hareketler ile saksınızı boyamaya başlayınız. Saksınızın iç bölümünü toprak sınırından derin olacak biçimde boyamaya dikkatli olunuz. Böylece plastik saksınıza toprağı doldurduğunuzda daha tamamlayıcı bir görüntüye kavuşmuş olursunuz.
Saksınızı boyadıktan sonra kuruması için 15 – yirmi dk veyahut boya yapışkanlığını kaybedene kadar bekleyiniz.
İpuçları ve Uyarları: