Ev temizliğinin temelini koltuk ve halı silme oluşturmaktadır. Belli aralıklar ile yapılmış olan bu temizlik, uygulama şeklinin doğru seçilmesiyle hem kolay aynı zamanda kolay olabilmektedir. Nubuk yüzeyli koltuk döşemeleri, çok döşeme çeşidine göre daha kolay temizlenmektedir.
Nubuk koltukların temizlenmesi aşamasında izlenecek adımlar

Makine kullanmak istemiyorsanız o zaman yapılması gereken nubuk yıkama şampuanı, biraz ılık su ve temizleme kovası tedarik etmek. Temizleme safhasında çok az su kullanmaya çalışın. Aksi durumda su lekelerinin kalmasına neden olursunuz. Bilhassa koltuklarınız açık renkliyse bu risk daha da artar.
Nubuk döşeme koltuklarınızı özel nubuk yıkama makineleriyle yıkayın. Bu makineleri satın alacağınız gibi kiralamanız da mümkündür. Yahut halı ve koltuk yıkama şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.
Nubuk koltuk temizliğinde etkili olan ilk safha doğru temizlik maddesini seçmektir. Bu işlemler uygulanırken mutlaka sabun, ağartıcı, aseton, tiner, benzin gibi kimyasallar kullanılmamalıdır. Ek olarak ağartıcılardan da uzak durmak gerekmektedir.
Silme işleminin sonrasında kesinlikle koltuğunuzun bulunmuş olduğu ortamı uzun bir zaman olarak havalandırın. Bundan dolayı koku oluşumunu önlemiş olursunuz.
Az su ile döşemeleri sildikten sonra halı yıkama makineleriyle fazla suyu çekerseniz leke oluşum riskini ortadan kaldırmış olursunuz.
Nubuk koltuklar, kolay temizlenme özelliği taşımasına karşın özel ürünlere ihtiyaç duyulur. Bu ürünlerden ilki özel nubuk koltuk temizleme şampuanıdır. Nubuk temizleme şampuanları hem nubuk döşemelere zarar vermez, aynı zamanda bilhassa leke çıkarma konusunda size pratik iş sunar.