Mutfaklara işlevselliğin yanında şıklık da katan mutfak dolapları başka bir yere nakledileceği zaman yerinden sökülmelidir. Bu işi bir mobilyacı ustasının yapması gerekmektedir. Fakat buna vakit yoksa veya usta bulunamıyorsa bazı noktalara dikkatli olunarak mutfak dolapları kullanıcı tarafından da sökülebilir. Gelin, mutfak dolaplarının nasıl sökülmesi gerektiğine bir göz atalım.

Üst parça sökülürken ilk başta dolap kapakları çıkartılmalıdır. Bunu yapmak için kapakları sabitleyen menteşelerin vidalarının sökülmesi yeterlidir. Lakin yukarı doğru açılan kapaklarda dikkatli olunmalı ve bu kapaklar sökülürken alttan desteklenmelidir. Bütün kapaklar söküldükten sonra üst bölümü oluşturan modüller tespit edilmelidir. Bazen küçük ebattaki dolapların üst kısımları tek parça durumunda de olabilir, buna dikkat edilmesi gerekir. Duvara asılı olan modüller sökülürken, modül büyüklüğüne göre bir yahut iki kişi tarafından modül alttan desteklenmeli ve bir kişi tarafından da modülü duvara sabitleyen vidalar sökülmelidir. Bu vidalar ilk bakışta göze çarpmasa da dikkatli bakıldığı zaman modüllerin iç köşelerinde plastik kapaklar görülebilmektedir. Sabitleme vidalarına bu kapakların sökülmesi ile ulaşılabilir.

Tezgah söküldükten sonra, çekmeceler yerlerinden sökülebilir. Bunu yapmak için çekmeceler açılmalı ve çekmeceleri raylara sabitleyen vidalar sökülmelidir. Eğer vidalar görülmüyorsa çekmeceler yukarı doğru kaldırılarak yerlerinden çıkartılabilirler. Dolap kapaklarını yerlerinden çıkartmak için de menteşeleri sabitleyen vidalar sökülmelidir. Bunun sonrasında kapaklar pratik bir şekilde yerlerinden çıkartılabilir. Son olarak da alt bölümü oluşturan modülleri biri birine sabitleyen vidalar tespit edilerek, dolabın modülleri biri birinden ayrılmalıdır.


Eğer mutfak dolaplarında elektrikli ışıklandırma var ise, dolaplar sökülmeden önce dolapların elektrik bağlantıları kesilmelidir.

Eğer sökülen dolaplar başka bir eve taşınacaksa her bir modül, kapak ve çekmece ayrı ayrı sarılmalıdır. Ek olarak çekmece ve dolap kulpları da sökülerek ek olarak paketlenmelidir.

Mutfak dolapları genelde yere yerleştirilen ve duvara asılan iki kısımdan ortaya çıkar. Her iki kısım da modül ismiyle anılan parçalardan oluşur ve modüller vidalarla biri birine sabitlenirler.

Mutfak Dolabı Nasıl Sökülür?

Zemin üstüne yerleştirilmiş olan mutfak dolaplarında çekmeceler, kapak ya da sürgü ile açılan kısımlar ile ankastre eşyalar için boşluklar bulunmaktadır. Bu bölümün sökülebilmesi için hepsinden önce tezgahın kaldırılması gerekmektedir. Mermer tezgahların sökülmesi işlemi zahmetlidir. Bundan dolayı mermer tezgahların sökülmesi için bir uzmandan yardım alınması tavsiye edilir. Mermer haricindeki kaplamalı tezgah çeşitleri ise mermere göre çok çok hafif olduklarından ötürü daha kolay halde sökülebilirler. Tezgahın sökülebilmesi için ilk başta tezgahı alttan tutan silikonların keskin bir bıçak ile kazınması gerekmektedir. Sonrasında tezgahı duvara sabitleyen kenar çıtaları da benzer halde silikonları kazınarak sökülmelidir. Bu biçimde tezgah yerinden kaldırılarak güvenli bir yere koyulmalıdır.