Hidroterapi adı verilen ve suyla rahatlama sağlayan sistemlerin evlerde kullanımı en bilinen olan çeşidi jakuzilerdir. Jakuzilerde kullanılan teknolojiler, klasik sıcak küvet banyosunun dinlendirici etkisini masaj ile birleştirerek çok çok üst seviyelere taşımaktadır.

Jakuziler çoğu zaman birden fazla kişinin kullanımına münasip olacak biçimde tasarlanırlar. Her jakuzide jakuzinin su kapasitesine göre bir veya büyük jakuzilerde iki adet elektrikli motor bulunmaktadır. Bu motorların gücü de yine jakuzinin özelliğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Jakuzilerde su küvette olduğu gibi durağan değildir. Jakuzilerde bulunan elektrik motorları, jakuzi içine doldurulan sıcak suyu emerek çekerler ve jet ismiyle anılan delikler kullanılarak basınçlı bir biçimde tekrar jakuzinin içine gönderirler. Jet diye adlandırılan bu su çıkışları bilhassa jakuziyi kullanacak olan insanların oturması için yapılmış bölümlerin sırt bölümlerine ve jakuzinin yan yüzeylerine belli aralıklar ile yerleştirilirler. Ek olarak jetlerin orta bölümünde su çıkışının meydana geldiği bölgeler de genel olarak hareketli olarak tasarlandıklarından ötürü, jetlerden basınçlı olarak çıkan suyun yönünün değiştirilmesi de mümkün olur. Ek olarak jetlerin özel yapısı hasebiyle su akışı meydana gelirken jetin üstündeki bir hava deliğinden jetin içine hava girer ve basınçlı suyla hava bir karışım oluşturmaktadır. Bundan dolayı jakuzi içerine gönderilen su, hava kabarcıklarından ötürü köpüklü bir hal alır. Suyun bu durumu benzer zamanda basıncın etkisini de bir nebze azaltarak, basınç fazlalığından ötürü kişide rahatsız edici bir hissin oluşmasını da engellemiş olur.


Jakuzi Nasıl Kullanılır?
Jakuzilerin içlerinde su basıncının ayarlanabildiği bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizma kullanılarak kişide rahatlama sağlayacak ve kişiyi rahatsız etmeyecek bir basınç düzeyi seçilmelidir.

Jakuzi çalıştırılmadan önce içine sıcak su doldurulması gerekmektedir. Suyun seviyesi emiş süzgecinin minimum 2-3 cm kadar yukarısında olduğunda jakuzi motoru çalıştırılabilir. Tersi durumunda sistemde yeteri kadar su olmamasından ötürü motor sağlıklı biçimde çalışmayacak ve arızalara davetiye çıkartacaktır.

Bazı sistemlerde kullanılan termostat ve ısıtıcılar vasıtasıyla jakuzi içindeki su belli bir sıcaklık seviyesinde tutulabilir. Bu sistemlerde su sıcaklığı hidromasajın rahatlatıcı etkisini arttırmak üzere kişiyi rahatsız etmeyecek seviyede yüksek olmalıdır. Isıtmasız sistemlerde ise sistemde soğuyan suya belli aralıklar ile sıcak su takviyesi yapılarak suyun soğuması engellenmelidir.

Jakuzi çalıştırıldıktan sonra jetlerden çıkan basınçlı su, jetlerin önünde oturmakta olan kişinin vücuduna temas ederek masaj etkisi yaratır. Sıcak ve basınçlı suyun bu teması kasların gevşemesine ve yumuşamasını sağlayarak kişide önemli derecede rahatlamaya yol açar. Bu biçimde jakuzinin rahatlatıcı etkisinden faydalanabilmek için jetlerin yönleri kendisine göre en ideal olacak pozisyona getirilmelidir veyahut kendisi jetlerin önünde uygun pozisyon almalıdır.


Jakuzi kullanıldıktan sonra ise önce içindeki su boşaltılmalı, sonra tekrar su doldurularak jetlerden yüksek basınçta su çıkışı olacak biçimde bir zaman boş çalıştırılmalı ve devamında içerisindekli su boşaltılarak jakuzi durulanmalıdır. Bu biçimde sistemde kalan pislikler büyük oranda temizlenmiş olur. Lakin su tüketimini çok arttırdığı için genelde bu metod uygulanmamaktadır.