Kimyevi temizlik malzemeleri kadar etkili olan, kullanımı sağlıklı olması açısından tavsiye edilen doğal temizlik ürünlerinden sirke en fazla tercih edilenlerin başında yer bulur. Özel olarak sirke ruhu olarak da bilinen beyaz sirke daha fazla kötü kokuları gidermekte, lekeleri kaldırmakta ve kireçli yüzeyleri temizlemede kullanılmaktadır. Ama mermer ve cilalı ahşap yüzeylerde beyaz sirke kullanımından uzak durulmalı ve çamaşır suyu veyahut tuz ruhu ile beraber mutlaka kullanılmamalıdır.

Lekeleri Giderilmesinde Kullanımı
Bütün bunların haricinde sirke mikroplardan kurtulmak için hijyenik bir temizlik sağlamaktadır. Sirke, devamlı kullanılan mutfak eşyalarının yanında kapı kollarınında hijyen açısından etkili çözümdür. Buna ek olarak oyuncakları sirke ile temizlemek çocuklar açısından kimyasallardan uzak güvenilir bir hijyen sağlamaktadır.

Yüzey temizliğinde ve kötü kokuları gidermekte kullanılan sirke, lekeleri çıkarmak için de etkili yöntemdir. Bilhassa halı üstünde oluşmuş lekelerde su ve sirkeyi yarı yarıya karıştırarak 2 dakika halının üstünde bekletmek ve sonra temiz havlu veya sünger ile lekeyi silmek halının kolay bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ketçap, çikolata, şarap gibi lekelerin giderilmesinde sirke kullanılmaktadır. Yumuşak bez ile bu tür lekeler üstüne sirke dökülerek yapılmış olan temizlikten sonra sonrasında muhakkak çamaşır makinesinde yıkamak gerekmektedir.


Kötü Kokuları Gidermek İçin Kullanımı
Kökü kokuların emilmesinde etkili olan sirke gerek eşyalardaki gerekse ortamdaki kokuların giderilmesinde etkili yöntemdir.

Mikrodalga fırında yemekten kaynaklanan kötü kokunun varlığı sözü edilen olduğunda beyaz sirke ile su %50 oranlarında karıştırılarak bir kase içine konulup 3-4 dk süresince mikrodalgada kaynatıldıktan sonra yumuşak bez ile silinmesi kokuların gitmesinde yardım eden olur. Balık yahut sarmısak gibi kötü kokuların sindiği mutfak gereçleri ile kavanoz veya kapalı kaplara sinen besinlerin kokusu ise yarı yarıya sirke ve su karışımı ile yıkandığında kötü kokular giderilir.

Lavabolardan gelen kötü kokular sözü edilen ise bir bardak beyaz sirkeyi döktükten sonra bir saat bekletip temiz suyla yıkanmalıdır. Geceleri havasızlık, yemek kokuları gibi sebeplerle odada keskin bir koku bulunmuş olduğu hallerde kase içine konarak bir gece odada bekletilen sirke kokunun geçmesinde etkili olmaktadır. Ek olarak çamaşır makinesinin gözüne konacak 2 yemek kaşığı beyaz sirke çamaşırlar üstündeki kökü kokuları da alması yanında çamaşırların daha yumuşak hale gelmesine yardım eder.

Yüzey Temizliğinde Kullanımı
Duş başlıklarında, küvetlerde, musluklarda ve tezgahlarda pratik bir şekilde beyaz sirke tercih edilebilmektedir fakat sirke yüzey üstünde sulandırılmamış biçimde kullanıldıysa kesinlikle yumuşak bez yahut kağıt havlu ile yüzey silinmelidir. Beyaz sirkenin etkili diğer kullanımı ise yüzey üstüne yapışmış çıkartmaların temizlenmesidir. Suyla yarı yarıya karıştırılan sirke bir sünger kullanılarak çıkartmaların kolay bir biçimde temizlenmesini sağlarken fiyat etiketleri üstüne hafifçe sürülmesi ve birkaç dakika bekletilmesi halinde etiketin kolay bir biçimde çıkmasında etkili olur.


Genel olarak yüzeylerin temizlenmesinde beyaz sirke ve suyun yarı yarıya karıştırılması söz konusudur. Ek olarak, narenciye meyvelerinin kabuğu dilimlenerek 2 hafta boyunca cam bir kavanoz içinde sirke ile bekletilmesi, kokuyu gidermek yanında güzel koku yayması açısından da tercih edilebilmektedir. Lakin bu biçimde kullanılacak sirkedeki su oranı yarı yarı yerine ¾ oranında olmalıdır.

Beyaz sirkenin etkili olduğu yüzeylerin başında cam yüzeyler gelir. Özel olarak ayna ve ve pencerelerde lekelerin kolaylıkla giderilmesinde ve daha parlak görünüm oluşmasında yardımcıdır. Bunun peşi sıra inatçı ve ovalama gerektiren lekelerin yüzeylerden temizlenmesi için 1/4 kabartma tozu ve 1 çorba kaşığı deterjan ile karıştırılmak suretiyle kullanıldığı zaman hassaten sabun, kireç lekeleri gibi inatçı kirlerin çıkmasında etkili olur.