Akrilik boyayı değişik yüzeylerden sökmek için değişik yöntemler vardır. Bilmeniz gerekli olan en ehemmiyetli şey ise akrilik boyanın su bazlı olduğu ve yeterli sabır ile çıkarılabileceğidir.

Malzemeler
Aseton

Halı yıkama süpürgesi

2 yemek kaşığı sirke

2 yemek kaşığı amonyak

Su

2 yemek kaşığı tuz

Çamaşır deterjanı

Talimatlar
:

Bu yol kıyafet gibi ufak yerlerde boya kurumuş olsa bile işe yarar. Tabii ki boya kurumadan temizlemeye çalışmanız yararınıza olabilecektir. Amonyağı beyaz sirke ve tuz ile katıştırın. Uygulayacağınız yere göre kasede yahut sprey şişenin içerisinde karıştırmayı düşünebilirsiniz. Solüsyonu sünger ile kısma uygulayın. Durulayın ve boya çıkmadıysa tekrardan deneyin. Üreticinin vermiş olduğu direktiflere uyarak kıyafeti yıkayıp kurutun. Amonyak ve sirke elbiseleri boyayabilir. Eğer böyle bir korkunuz var ise solüsyonu 3 te 1 oranında suyla doldurun ve kıyafetin suyu çekmesini sağlayın.

Çok kimsenin halısına boya damlamıştır. Eğer kurumasına izin verdiyseniz çıkartmak için biraz uğraşacaksınız demektir. Boya hala ıslakken elektrik süpürgesi ile çekebildiğiniz kadarını çekin. Daha sonrasında çamaşır deterjanı ve suyu karıştırarak halıyı temizleyin. Gereken gördüğünüz yerleri ovalayın. Islak suyu halıdan çekmek için yine elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Kurabildiğiniz kadar fan kurun ve 24 saat süresince halıya doğru çalıştırın. Bu halının altında bakteri oluşmasını engelleyecektir. Eğer boyanın kurumasına izin verdiyseniz benzer metot kullanabilirsiniz lakin deterjanlı suyu boyaya tam olarak yedirdikten sonra ovalama tarafına geçmelisiniz.


Narin olmayan tuğla, beton vs gibi zeminler için üretilmiş daha sert ürünler vardır. Bu tarz kimyevi ürünlerle boyayı daha kolay halde sökebilirsiniz. Kimyevi ürünler tehlikeli olabilir. Bir alternative olarak kumlama metodunu kullanablirsiniz.