İşlevine Göre Dizayn
Mutfakta her dolabın ve çekmecenin hizmet ettiği konu farklıdır. Tencere, çatal kaşık, tabak ve bezlerin mutfak dolaplarında doğru konumlandırılması hem iş görürken ulaşılabilirliği kolaylaştıracak hem de düzenin sürekliliğini sağlayacaktır.

Mutfak eşyalarınızı dolap içlerinde ve raflarda doğru şekilde konumlandırırsanız işlerinizi daha hızlı hallettiğinizi ve düzenin de hiç bozulmadığını göreceksiniz.

Mutfak Eşyaları Nasıl Yerleştirilmeli?
Mutfakta düzen aslında çok genel bir kalıba sokulamayan durumdur. Çünkü her mutfak kullanıcısının yemek yapma tarzı da elinin pratikliğinin olduğu noktalar da farklıdır. Ancak üretilen mutfak düzenleme çözümlerinin çeşitliliği sayesinde en doğru çözüme ulaşılabilmektedir.

Sizler de mutfaklarınızda yemek yaparken en çok kullandığınız malzemeleri ve en rahat alabildiğiniz noktaların bir taslağını çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Raflardan, çekmecelerden ya da dolaplardan; hangi noktadan rahatça istediğiniz malzemeyi alıp işinize devam edebildiğinizi tespit ettiğinizde düzenlemeyi de buna göre yaparsanız çok daha rahat edeceksinizdir.

Hangi Eşya Hangi Dolaba Koyulmalı?
Yapılan istatistiklere göre mutfakta en çok kullanılan eşyalar arasında;
  • Yemeklere tat vermek için baharatlar
  • Yemek yaparken kavrulması gerekenler için boy boy tavalar
  • Kepçe, bıçak ve kesme tahtaları
  • Bulaşık kurutma bölümü vardır.
Yemek yaparken kullanılacak baharatlar genellikle ocağın sağ tarafında ya da ocağın hemen üstünde küçük bir rafta bulundurulmalıdır. Baharatları bu noktalardan almak en pratik yol olmaktadır.

Kavrulacak soğanlar ya da salça gibi yemek tatlandırıcıları için boy boy tavalara ihtiyacınız olacaktır. Bu tavaları da ocağınıza yakın olan dolapların herhangi birinde konumlandırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kepçe, bıçak ve kesme tahtaları en çok kullanılan mutfak gereçleridir. Kepçe ve bıçak gibi aletler elinizin kolay ulaşması için ocağınıza en yakın çekmecelerin en üstünde konumlandırılmalıdır.

Bulaşık yıkarken pratik ve seri olabilmenin yolu da bulaşık kurutma tellerinin musluğun sağ tarafında konumlandırılmasıyla mümkün olacaktır. Bu sayede yıkanan bulaşık hemen kurutma bölümüne alınıp soldan sağa sirkülasyon rahatlıkla sağlanabilecektir. Eğer sağ elinizi değil de sol elinizi aktif kullananlardansanız tüm bu düzeni sol taraftaki dolaplarda yapmanızda fayda olacaktır.