Elbisenin rengine münasip stil ve de renkte ayakkabı kullanmak şık ve uyumlu görünüm için önemlidir. Bu sebeple giyilecek elbisenin rengi ayakkabı tercihi için ilk yol gösterici noktadır. Genellikle de gri elbiseler için nasıl bir ayakkabı giyilmesi gerektiğini merak edenler bu konu hakkında her şeyi konumuzda bulabilirler!

Gri renkte bir elbisenin altına giyilebilecek ayakkabı rengi en klasik ve en fazla tercih edilen olarak kabul edilen siyah renk olur. Siyah renk her ne kadar asil ve ciddi bir hava yaratsa da böyle bir kombin için kolaya kaçmak olarak değerlendirilebilir. Lakin dikkat çekmek istemeyenler için böyle bir tercih tam da yerinde olabilecektir. Siyah renkte bir ayakkabı kullanılacak ise mat renklerde olması önerilmektedir. Parlayan, ışıltılı, zımbalı veyahut benzeri iddialı seçimler gri elbiseye münasip değildir.

Gri elbise iddiasız ve silik bir görüntüye neden olabileceği için dikkat çekmek isteyenler daha renkli ve canlı aksesuarlar kullanmalıdır. Genellikle de ayakkabı renk tercihinde fuşya gibi canlı ve iddialı bir renk istenen dikkat çekiciliği sağlayacaktır. Gri ve fuşyanın uyumu hem şık ve iddialı bir hava yaratacakken aynı zamanda hayli genç ve dinamik görünüm de sergileyecektir.

Gri renk elbisenin diğer bir uyumlu ayakkabı rengi ise cameldır. Ağır bir havası olan gri elbiseye camel renk ile klasik ve şık bir hava kazandırmak mümkündür.


Gri renkte bir elbisenin canlı veyahut klasik tutulması ayakkabı seçimine bağlı olsa da kullanılacak aksesuarlar da minimum bu uyum kadar önemli olabilecektir. Bu sebeple genellikle de fuşya, yeşil gibi renkli seçilen bir ayakkabı için oluşturulacak kombinde aksesuarlarında bu rengi küçük motiflerinde barındırması tercih edilir. Ayrıca gri elbisenin bel, omuz veyahut dekolte detaylarına ayakkabı rengiyle uyumlu küçük desen yahut motifler ilave edilebilmektedir.

Geri elbise için mavi veyahut yeşilin belli tonları da ayakkabı renginde kullanılarabilir. Ama böyle bir kullanımda benzer renklerden çantada, takıda veyahut benzeri aksesuarlarda detaylar bulundurulması önerilecektir.