Siyah, nerdeyse her kadının dolabındaki vazgeçilmeyen renkler arasında yer bulur. Siyah elbise, siyah gömlek, siyah etek… Bu listeyi uzatmak mümkündür. Siyah olan her bir parça, rahat kullanım alanına sahiptir. Siyahla şık da olabilir, spor da görünebilirsiniz. Davetlerde, balolarda, resepsiyon yemeklerinde, sporda, ayrıca cenazede bile sıkça giyilen renk olan siyah, elbise olarak tercih edildiği zaman nasıl kullanılmalıdır ve nasıl hareketlendirilmelidir?

Ek olarak ipek veya tül fularlar, renkli desenleriyle siyah elbiselere farklı hava katmaya yardım edebilir. İnce bir kemer de kullanabilir, ayrıca elbisenin stiline ve gideceğiniz yerin konseptine uygunsa şallardan bile kemer yapabilirsiniz.

Ayrıca kış mevsiminin etkili olduğu aylarda siyah bir elbiseyi kabanla, montla veyahut trençkotla da hareketlendirmek mümkündür. Kırmızı bir kaban, mint yeşili bir trençkot veyahut mavi tonlarında bir montla da siyah elbisenize ruh katabilirsiniz.

Ek olarak kısa hırkalar yahut ceketlerle de kullanılacak olan siyah elbiseler, giysinin stiline göre kovboy çizmeleriyle de hareket kazanabilir. Ama kovboy çizmesi giyecekseniz elbisenizin bol ve rahat bir kesimde, ve kesinlikle dizinizin altında olması gerekmektedir. Dizinizin üzerindeki mini siyah elbisenizi de sandaletler, babetler veyahut kış aylarındaysanız uzun çizmelerle kullanabilirsiniz. Ayrıca bilekteki topuklu botlar da mini siyah elbiseyi hareketlendirmek için bire birdir. Kovboy çizmelerinde krem rengini tercih edebilir, bilekteki botlarda da bordo, mavi, yeşili tercih edebilirsiniz.


Bir de tabii halhal detayı var. Renkli iplerle örülmüş halhalı, sandalet yahut terliklerle tamamlayıp siyah elbisenize bohem bir hava katabilirsiniz. Renkli bileklikler, yüzükler ve uzunlu kısalı kolyelerle de zengin ve renkli görünebilir, siyah elbisenin durağanlığını hareketlendirebilirsiniz.

Aksesuarlarla da renklenebilecek olan siyah elbiselere, civciv sarısının çok yakışacağını söyleyebiliriz. Kırmızı, beyaz, metalik gri de siyah elbiseyi hareketlendirmek için tercih edilebilecek renkler arasında.

Her şeyden önce siyah elbiseyi, nereye giderken giyeceğiniz önemli. Eğer özel davete gidiyorsanız bütünüyle simsiyah olmaktansa biraz renklenmekte yarar vardır. Ama renklerin dozunu kaçırmamak kaydıyla… Siyah elbisenizi, çantanız ve ayakkabılarınızla renklendirebilirsiniz. Örnek verirsek pudra rengini tercih edebilir veya seçiminizi turkuazdan yana yapabilirsiniz.