Forum Düzeni
Hayvanlar Alemi
Hayvanlarla ilgili bütün paylaşımların yapılabileceği bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeni(ler)
  • 1 Post By Mango
  • 1 Post By Elegance

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2018
Mesajlar: 3.796
Konular: 696
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 883 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 74 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
Burç: Aslan
Rep Gücü: 57
Mango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond repute

Standart Kedi gençlik hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?

15 Mayıs 2020
# 1


Hem kediler hem de köpekler için en büyük tehlikelerden biri viral hastalıklardır. Viral hastalıklar virüsler sebebiyle gelişir ve çoğu viral hastalık hem çok kolay bulaşır hem de spesifik bir tedavileri de yoktur. Kedi gençlik hastalığına da feline panleukopenia isimli bir virüs sebep olur. Kedilerde distemper ismi ile de bilinen kedi gençlik hastalığı tüm kedi hastalıkları arasında en ölümcül olanlardan biridir.

Kedi gençlik hastalığı nedir?
Hastalığın etkeni olan panleukopenia virüsü vücutta hızla bölünen kan hücrelerini, özellikle de derideki, kemik iliğindeki ve bağırsaklardaki hücreleri etkiler. Panleukopenia ismi pan(tümü)-löko(beyaz kan hücreleri) ve peni (eksikliği) anlamına gelir, yani virüs vücudun savunma hücreleri olan beyaz kan hücrelerini tümüyle öldürür. Her yaştan kedide gençlik hastalığı görülebilir, ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ve aşılanmamış yavru kediler bu virüs açısından en büyük risk grubudur.

Kedi gençlik hastalığı nasıl bulaşır?
Kediler hastalığın etkeni olan virüs enfekte olan kedinin tükürük, idrar, burun akıntısı ve kan gibi vücut sıvıları ya da dışkısı ile temas yoluyla bulaşır. Kalabalık ve aşısız kedilerin bir arada yaşadığı ortamlarda virüs büyük bir hızla yayılarak kedilerin çoğunun hastalanmasına hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Kedilerde gençlik hastalığı belirtileri
Gençlik hastalığının semptomları son derece ciddidir, kedilerde gençlik hastalığı belirtileri şunlardır:
-İshal
-Kanlı ishal
-Kusma
-Kilo kaybı
-Kırmızı kan hücrelerinin azalması nedeniyle gelişen anemi yani kansızlık
-Yüksek ateş
-Tüylerde bozulma
-Yiyeceklere karşı ilgiyi tamamen kaybetme
-Depresyon
-Saklanma
-Göz akıntısı
-Burun akıntısı
-Yürüme zorluğu
-Aşırı hapşırma
-Koordinasyon eksikliği gibi çeşitli nörolojik semptomlar

Tedavi
Söz konusu viral hastalıklar olduğunda çoğu için ne yazık ki kesin bir tedavinin varlığından söz etmek mümkün değil. Kedilerde gençlik hastalığı çoğu kez ölümcül seyreder ve müdahale edilse dahi kedinin kurtulacağına kesin gözüyle bakmak hata olur. Kedilerde gençlik hastalığı tedavisi destekleyici tedavilerden oluşur. Hasta kediler ciddi anlamda sıvı kaybederler ve serum takviyesi ile sıvı ve elektrolit dengesi düzenlenmeye çalışılır. Bunun dışındaki tedaviyi hastalığın kedide neden olduğu semptomlara bağlı olarak veteriner hekim belirleyip uygular, yani her vakanın tedavisi farklılık gösterebilir zira her vakada aynı semptomlar gelişmeyebilir.

Kaynak:Ajanimo
Elegance bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 29 Nisan 2020
Mesajlar: 798
Konular: 27
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 50 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 17 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 225
Verilen Beğeni: 77
İlişki Durumu: Yok
Rep Gücü: 17
Elegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud ofElegance has much to be proud of
Standart Cevap: Kedi gençlik hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavisi nedir?
15 Mayıs 2020
# 2
Çok kötü bişey ilk kedimi bu hastalıktan kaybettim .
Sabaha kadar veterinerlik fakültesinde acilde basında beklemiştim
Mango bunu beğendin
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
İlkiz
Sağlık Köşesi
0
06 Mart 2020 11:25
Tomris
Sağlık Köşesi
0
03 Ekim 2019 11:47
Gece
Dahiliye
1
01 Ağustos 2019 18:06
Renksiz
Sağlık Köşesi
0
22 Temmuz 2018 13:48
Arthur
Biyoloji
0
17 Ocak 2018 21:35Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.