Paciformes fakımı içinde yer alan tropikal Amerikan ormanlarının iri gagalı tukanları ile daha gürültücü olan ve muhteşem görünüşleriyle tanınan ağaçkakanlar, küçükten büyüğe birkaç böcek yiyen kuş türünü de kapsar. Çoğunun güzel renkli tüyleri ve şaşırtıcı böcek bulma ve yakalama yöntemleri vardır.Indicatoridae Familyası
4 cins, 17 tür bulunmaktadır. Indicator 11 tür; siyah boğazlı bal kuşu (t. indicator); daha küçük bal kuşu (t. minör), Hindistan bal kuşu (I. xanthonotus) dahil Prodotiscus 3 tür, yeşil sırtlı bal kuşu (P. zambesiae) dahil Melignomon 2 tür, Zenker bal kuşu (M. zenkeri) dahildir. Melichneutes 1 türdür, lir kuyruklu bal kuşudur (M. robustus).

Galbulidae Familyası
5 cins, 17 türdür. Galbula 9 tür, cennet jakamarı (G dea), Rufous kuyruklu jakamar (G. rulicauda) dahil Brachygalba 4 tür, kahve renkli akamar (B lıgubris); kara sırtlı jakamar (B salmonı); beyaz boyunlu jakamar (B albogularıs) Galbalcyrhnchus 2. tür, kestane jakamarı (G. leucotis) dahil Jacamaralcyon t tür, üç parmaklı jakamar (J. tridactyla) Jacamerops tür, ırı jakamar (J aurea)Bal kuşları
En yaratıcı ve hünerli yiyecek arama teknikleri, Indicaroridae familyasındaki iki tür tarafından geliştirilmiştir. İsimleri, bu kuşların insanlar dahil büyük memeli hayvanlara ormanda keşfettiği yaban arılarının yuvalarına doğru “rehberlik etme” alışkanlıklarını gösterir. Şayet büyük memeli hayvan yaban arılarının yuvasını bulduğunda gücünü kullanarak kovanı parçalayıp açarsa, kuşlar arı kovanının içindeki balmumu ile arı larvalarını yer.

15 türü Afrika’da yaşayan toplam 17 türü vardır ve diğer iki tür, Güney Asya’da yaşar. İlişkileri ve türlerin sayıları tam olarak bilinmiyor. Bu kuşlar, genellikle, donuk yeşilimsi veya gri renklidir fakat kuyruklarında belirgin işaret yamaları vardır. Çok küçük veya orta büyüklükte, oldukça ince, uzun gövdeli ve küçük başlı kuşlardır. Çok kısa bacakları, ağaçkakan ve guguk kuşlarının ki gibi ikisi öne doğru, ikisi arkaya doğru olmak üzere zigodaktil ayakları vardır. Tipik olarak oldukça kısa, küt fakat derin gagaları vardır. Bazı türlerin gagaları, daha uzun veya daha sivri uçludur Birkaç türün derisi, belki de arı sokmalarından korunmak için sert ve kalındır. İşleyen veya terkedilmiş kovanlardaki balmumlarını ve böcekler tarafından salgılanan balmumu benzeri maddeleri yerler. Yedikleri balmumu Indicator türü kuşlarda o türe özgü bakteriler yardımıyla sindirim sisteminde parçalanır.
Bal kuşları, memeli hayvanlara bal peteklerinin yerini göstermek için “rehberlik yaparken” ve dişiler ile erkekler birbirlerine kur yaptıkları zamanlar dışında pek ortalıkta görünmezler. Tipik olarak ormanlardaki ağaçların gölgelik oluşturan alt dallarında uzun süre sessizce otururlar. Yüksek sesli çağrı ve ötüş sesleri yanında, kanatlan ve kuyruk tüyleri ile de ses çıkartırlar.Jakamarlar
Bal kuşları gibi, kısa bacakları ile -bir iç ayak parmağı eksik olan, üç ayak parmaklı jakamar hariç- zigodaktil ayakları vardır. Bir jakamar’ın gagası, uzun, düz, konik ve sivri uçlu veya daha kalın ve hafifçe kıvrık uçludur. Çoğunun altın yeşili veya mor üst kısımları ile kestane renkli veya beyaz alt kısımları vardır.

Jakamar’lar, yağmur ormanlarında ve Orta ve Güney Amerika’da orman kenarlarında yaşar. Koyu renk sırtlı jakamar, Panama’ya kadar kuzeyde yaşar ve pas rengi kuyruklu jakamar ise, Meksika’ya kadar ulaşır fakat çoğu Kolombiya ve güneye doğru Venezüella’da bulunur ve pas kuyruklu. Kuzey Arjantin’in güneyine kadar uzanır. Kazılmış yol kenarları, dere kıyıları veya yumuşak topraklı ağaçlık yamaçların içine kazdıkları tünellere yuva yaparlar. Toprağı gagaları ile gevşetirler ve küçük ayakları ile tünelden dışarıya atarlar.