Fito krem; yanık ve yara, çizik gibi deri üstü hafif yaralanmaların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan yara geçirici ve iz giderici bir merhemdir. Hücre yenileme özelliği sayesinde derideki doku iyileşmesini hızlandırarak cildi tazeler ve sivilce izleri, kızarıklıkları, hafif yüz lekeleri, ufak travmalara bağlı yaralanmalar ve orta-hafif derecedeki yanıkların cilde verdiği tahribatı giderici özelliktedir.

Güneş lekesine iyi gelen kremler başlığı altında leke kremleri listesinde de yerini alan Fito Krem; güneşin zararlı ışınlarının cilde verdiği tahribatı minimuma indirir ve hem yüzdeki hem de vücuttaki istenmeyen lekelenmelere iyi gelir. Leke tedavisine ek olarak kırışıklık ve çatlak karşıtı olarak nemlendirici krem işlevi ile de öne çıkan Fito aynı zamanda pek çok farklı şeye iyi gelir.

Antiseptik ve sikatrizan yani mikrop giderici ve yara izi iyileştirici olarak lanse edilen bir kremdir.

Sivilce izleri ve yüzde çıkan kahverengi lekelerin giderilmesi amacıyla sıklıkla Madecassol merhem ile de karıştırılarak kullanılan Fito Krem, etken madde olarak 6 g Triticum Vulgare sulu ekstresi ve 0.4 g etilenglikol monofenil eter içeren, cilt hücrelerini yenileyerek deri dokusu rahatsızlıklarının bölgesel tedavisinde kullanılan bir üründür.

Nerede Satılır ve Fiyatı Nedir?
Fito krem her eczanede bulunan, reçetesiz bir şekilde satın alınabilen, 2019 güncel fiyatı 11.90 TL olan ve dermatolog tarafından reçete edilmiş dahi olsa, SGK tarafından ödenmeyen bir kremdir.

Fito Krem’in Kullanım Alanları ve Cilde Faydaları
Ne işe yaradığı ile ilgili daha net bir bilgi edinmek isteyenler için, Fito Krem’in kullanım alanları ve cilde olan faydaları, madde madde halinde de sunmak istiyoruz;

Fito krem sivilce izlerine çok iyi gelir. Akne skarlarının görünümünün büyük ölçüde azalması için sıklıkla kullanılan merhemlerdendir.
Uçuk v.b. ağız çevresinde çıkan yaraların giderilmesi özellikle de daha henüz baş göstermiş uçukların tedavisinde etkilidir.
Sir Ağda sonrası ya da lazer uygulaması sonrası ciltte oluşan kızarıklık, döküntü, kaşıntı, soyulma ve acıma ve ufak yaralar gibi cilt sorunlarını geçirir.
Dudak nemlendirici olarak kullanılır. Özellikle soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan dudakların korunmasında etkilidir.
Egzama sedef hastalığı gibi kronik cilt hastalıklarında kullanılan kortizonsuz ve etkili yegane kremlerdendir.
Su çiçeği izlerine de oldukça iyi gelen Fito Krem, eskiden kalma izleri tamamen geçirmekte biraz yetersiz kalmaktadır. Su çiçeği lekeleriniz varsa, Fito Krem ile birlikte kombine kullanabileceğiniz yöntemler için su çiçeği izleri nasıl geçer adlı yazımıza bakabilirsiniz.
Fito krem ufak travmalara bağlı yaraların iyileştirilmesinde, ameliyat izi, dikiş izi, kağıt kesiği, kedi tırmığı gibi izlerin giderilmesinde kullanılan bir pomaddır.
Makat çatlağı kremi olarak kullanımı hem bebeklerde hem de yetişkinlerde oldukça yaygındır.
Hafif ve orta dereceli yanıkların hızlıca iyileşmesini iz kalmadan giderilmesini sağlar.
Ameliyat sonrası dikişlerin kısa sürede kaynaması ve yaranın kapanması için fito kremi kullanabilirsiniz.
Fito krem cilt lekeleri ve sivilcelerin bıraktığı lekeleri yok etmede çok etkilidir. Cildi yenileyen fito kremi düzenli olarak lekeli olan bölgeye ince tabaka halinde fito krem yedirerek uygulayınız.
Fito krem aklınıza gelebilecek bütün açık yaralarda, düşme sonucu oluşan yaralar, kaza sonucu oluşan yaralar, kesilme, deride çizik oluşması durumunda uygulanarak cildin kısa sürede kendi yenileyerek iyileşmesini sağlar.
Fito krem kuruyan ellere her gün sürerek kısa sürede yumuşacık pamuk gibi elleriniz olduğunu göreceksiniz.
İltihabı kurutmak için kullanabileceğiniz bu kremi özellikler iltihaplı sivilceleri yok etmek için kullanabilirsiniz. İltihap olan bölgeye sürerek kısa sürede iltihabın kuruyarak yok olduğunu göreceksiniz.
Fito krem pişik için kullanılır mı sorusu sıklıkla merak edilen bir soru olmuştur. Fito krem bebeklerde kullanımı genelde pişik olumunu yok etmek için kullanılsa da bebeklerin hassas olan cilt yapısına uygundur.
Fito krem meme ucu çatlaklarını yok etmek için kullanılır. Emzirme döneminde can yakan meme ucu çatlaklarına iyi gelen bu krem mutlaka bebekleri emzirdikten sonra sürülmelidir.
Fito krem ödem ve morluklara iyi geldiği bilinmektedir.
Epilasyon ve lazer sonrası oluşan tahribatı en aza indirmek için fito krem kullanabilirsiniz.
Fito krem doğum sonrası yada kilo değişimi sonrası oluşan çatlakların yok edilmesinde kullanılabilir. Çatlakları yok etmek için fito krem kullanabilirsiniz.
Kuru cilt yapısına sahip iseniz cildinizi nemlendirmek için fito krem kullanabilirsiniz. Kuru cildinize uyguladığınızda daha ilk kullanımdan itibaren etkisini göreceksiniz.
Ödem ve morlukları azaltır ya da geçirir.
Kışın soğuktan çatlamış ciltleri iyileştirir, kısa sürede eski konumuna deriyi getirir.
Cildi yeniler ve yeni deri üretimini arttırır.
Kilo alıp vermelerde ya da doğum sonrası vücutta oluşan çatlakları geçirir.
Bayanlarda sık görülen meme ucu çatlakları ortadan kaldırır. Özellikle emziren bayanlarda acı oluşturabilir bu çatlak bunun içinde çok yararlı bir etki gösterir.
Bebeklerin hassas ciltleri vardır, bunların vücutlarında oluşan pişikler içinde güvenle kullanılabilir. Pişikleri kısa sürede iyileştirir.
Sünnet olan çocuklarda hasar görmüş deriyi kısa sürede iyileştirmek için kullanılır.
Egzama ve sedef benzeri rahatsızlıklarda kullanıldığında çok yararlı etkileri mevcuttur.
Ameliyat sonrası oluşan yara izlerinde kullanılır ve hızlı iyileşme sağlar.
Kapanmayan inatçı yaraların tedavisinde etkilidir.
Cilt dokusu yaşlanmaya bağlı olarak elastikiyetini kaybeder ve azalan kolajen sebebiyle kırışıklıklar, sarkmalar meydana gelir. Cildin yenilenmesini ve hücre yenilenmesini hızlandırarak yaşlanmanın etkilerini yavaşlatarak anit-aging görevi görür.
Karında ve bacaklarda oluşan çatlakların önlenmesinde etkilidir.
Fito’nun Sivilce Tedavisindeki Yeri
Fito krem; sivilce tedavisinde de sıklıkla kullanılan ve hücreleri yenilemesi ve nemlendirici özelliği sayesinde hem derinin yenilenmesi sonucu hem de cildin nem dengesinin sağlanması sonucu, yüzde, özellikle de alın bölgesinde çıkan sivilcelerin, sivilce tarzı kabarıklıkların tedavisinde oldukça etkili bir merhem olmakla beraber, akne tedavisinden daha çok, farklı sivilce kremleri ya da yöntemlerle ortadan kaldırılmış iltihaplı ya da irinli sivilcelerin yüzde ve vücuttaki deride bıraktığı izlerin giderilmesinde etkilidir.

Derin ve çok eskiden kalmış yerleşmiş özellikteki sivilce izlerini geçirmek konusunda, cilt soyucu özellikte olan Expigment krem gibi etkili olmasa da, içeriği açısından çok daha hafif ve daha az yan etkileri olan Fito krem; hemen her cilt tipi için uygun ve hafif sivilce izlerini ve kızarıkları tamamen geçirmeye yetkin bir kremdir.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?
Cildinizdeki sorunlu bölgede yenilenme sağlanana dek yani ortalama olarak 3-4 aylık bir süreç boyunca, günde 2 kezden fazla olmamak kaydıyla Fito Krem’i güvenle uygulayabilirsiniz.
Sorunlu cilt bölgesini öncelikli olarak temizleyip gözeneklerin açık ve merhemin etken maddesinin deri altına nüfuz edebilir şekilde temizlenmiş ve kurutulmuş olmasına dikkat etmelisiniz.
Ardından Fito Kremden az bir miktar alarak, cildinize ince bir tabaka halinde uygulayınız ve kremin tüm deriye nüfuz ettiğinden emin olmak için parmak uçlarınızla fazla bastırmadan ürünü dağınıtınız.
Yıkama gerektirmez. Cildinizde bir kaç saat ve hatta daha fazla tutabilirsiniz.
Ne Kadar Sürede Etki Eder?
İlk etkilerini kullanıma başladıktan sonraki 4. hafta itibariyle görmeniz beklenen Fito Kremin cilt lekeleri ve sivilce izlerini tamamiyle geçirmesi, cildinizdeki doku bozulmasının ciddiyetine bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber, sivilce kırmızılıklarını sadece bir kaç gün, bazı durumlarda saatler içerisinde giderdiği, daha ciddi lekeleri, akne skarlarını ve yanık izlerini ise en az 4 ay sürelik kullanım sonunda, bazı durumlarda 6-8 aylık kullanım sonrasında gerilettiği gözlemlenmiştir.

Yan Etkileri ve Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yan etkileri oldukça az ve nadir görülmekle beraber, Fito krem kullanımı bazı hassas ciltlerde ve bünyelerde istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

Dilde ve dudaklarda şişme morarma
Nefes almakta güçlük
Şiddetli baş ağrısı baş dönmesi
Mide krampları ve mide bulantısı
Ciltte aşırı kızarıklık yanma iğne gibi batma
Kurdeşen dökercesine derinin pul pul soyulması gibi
yan etkilere maruz kalacak olursanız, derhal krem kullanımı sonlandırıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.Yüze Sürülür mü?
Fito kremi yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzünüzün özellikte üst yarım küresindeki, alın ve burun üstü bölgesindeki kabarık pütür pütür sivilce tedavisinde oldukça etkili bir kremdir. Ayrıca yanak, çene ve dudak üstü bölgesindeki sivilce izleri, yara ve kesik izleri, yanık izleri ve lekelerin giderilmesinde de son derece etkilidir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı?
Gebelik döneminde ve anne sütü verilen dönemde Fito Krem’in kullanımı, kana karışarak bebeğe ulaşması ya da deri altına nüfuz ederek süte karışması konusunda ve bebeğin üstündeki etkileri konusunda yeterli çalışma olmadığı için, çocuk doktorunuz ya da kadın doğumcunuza danışmadan Fito Kremi özel zamanlarda kullanmayınız.

Genital Bölgede ve Koltuk Altında Kullanılır mı?
Cilt beyazlatma ve koyulukları giderme etkisi hafif de olsa, hem vajina çevresinde hem de koltuk altı bölgesinde güvenle kullanılabilir bir krem olması sebebiyle Fito krem bu hassas bölgelerin kullanımı için uygundur.

Göz altına Sürülür mü?
Göz altı morlukları, siyah ve koyu renk halkalar ve göz çevresindeki kaz ayaklarının giderilmesi ya da en azından görünümünün hafifletilmesi amacıyla sıklıkla kullanılan ve kullanıcılar tarafından olumlu geribildirimler almış bir kremdir. Fito krem kullananların yorumları yazımızda, Fito’yu tecrübe etmiş gerçek kullanıcı görüşlerine bakarak daha fazla bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Bebekler ve Çocuklarda Kullanıma Uygun Mudur?
2 yaş altı bebeklerde kullanıma uygun değildir ancak çocuk doktorunuzun tavsiyeleri ve talimatları doğrultusunda önerildiği durumlarda, Fito’yu çocuklarınızın cildinde de güvenle kullanabilirsiniz ancak harici kullanıma uygun bir krem olarak kesinlikle oral yoldan alınmamasına dikkat etmeli, çocukların ulaşabilecekleri yerlerden uzakta, tercihen kilitli dolaplarda tutmalısınız.

Fito Krem Muadili Merhemler
Aynı sefa kremi
Sudocrem
Hametan Krem
Bepanthen Plus Krem