Geralgine K gibi pek çok ilaç bireylerin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için çok önemli faktörlerdir. İlaçlar bireylerin hastalıklarını tedavi eden ve tekrar hasta olmalarını önleyebilen birer araçtır. Bu nedenle bireylerin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri adına ilaçlar insanların yaşamlarında oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geralgine K ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük giderici etkiye sahip bir ilaçtır. Geralgine K ilacının ana etken maddeleri parasetamol, kafein ve kodein fosfattır. Geralgine K ilacı bu özelliklere ek olarak migren ve soğuk algınlığı tedavisinde de sıklıkla tercih edilen popüler bir ilaçtır.

Geralgine K kullanan bireyler genel olarak ilaç hakkında olumlu yorumlar yapmışlardır. Bunun genel nedeni ise ilacın etkisini kısa zaman dilimi içerisinde göstermesi ve ilacın pek çok rahatsızlığın tedavisinde popüler olarak kullanılabilmesidir. Geralgine K tablet doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen ilaçlar arasında yerini almaktadır. Geralgine K tablet içeriğinde bulunan etken maddeler ilacın muadili ilaçların içerisinde de yer aldığı için diğer ilaçların muadili olarak da görülebilmektedir. Bu sebeple doktorlar tarafından ve eczacılar tarafından sık sık hastalara tavsiye edilmektedir.

Geralgine K Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal maddelerden meydana geldiğinden dolayı bazı insan bedenlerin olumsuz etkileri bulunabiliyor. İlaçların insan vücudu için oluşturmuş olduğu bu olumsuz reaksiyonlara ise yan etki adını veriyoruz. Her ilaca ait içeriğinde barındırılan etken maddesi farklılık gösterdiğinden dolayı her ilacın yan etkileride değişkenlik göstermektedir. Geralgine K tableti kullanan bazı bireylerde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Meydana gelebilecek bazı yan etkiler aşağıda bulunmaktadır.

Geralgine K kullanan bireylerin sıklıkla karşılaştığı yan etkiler arasında baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi diğer tüm ilaçların yan etkilerinde rastlanılan bulgular yer almaktadır. Bu 3 ana yan etkilerin dışında yorgunluk hissi ve bu nedenle sürekli olarak uyuma isteği, mide bulantısıyla bağlantılı olarak istifra etme yani kusma, mide ağrısı ve sindirimde meydana gelen zorluklar ve kramp şeklinde seyreden karın ağrıları yer almaktadır.

Geralgine K tabletinin bazı bireylerde meydana getirdiği nadir görülen yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nadir görülen yan etkiler arasında nefes alıp vermede zorluk yaşanması, ishal ve kalp çarpıntısı gibi yan etkiler görülmektedir. Ayrıca bazı bireylerde fazla doz alınması halinde trombosit değerlerinde azalma meydana gelmesiyle bağlantılı olarak deri altı bölgesinde hafif kanamalar meydana gelmektedir. Bununla bağlantılı olarak da deri altı kanamalarıyla bağlantılı deride lekelenmeler, hafif döküntüler görülebilmektedir. Tüm bu nadir görülen yan etkilere ek olarak sinir sistemine etki ederek kişide gerginlik hissi meydana getirmesi, üşüme ve titreme, ağızda kuruluk hissiyatı, idrar yollarında tıkanıklık, tuvalete çıkmada zorlanma gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Geralgine K Muadili

Geralgine K muadili olan ilaç aynı hastalığa ait tedavide kullanılmakta olan farklı ilaçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Muadil ilaçların içerisinde yer alan etken maddelerin, yan etkileri ve fiyatları ilaca göre değişmektedir. Muadil ilaçların kullanımında herhangi bir problem meydana gelmemektedir. Muadil olarak nitelendirdiğimiz ilaçlar genel olarak reçete edilen ilacın etkisinin görülmediğinde veya reçete edilen ilacın bulunamadığı durumlarda tercih sebebi olmaktadır. Piyasadaki hemen hemen her ilacın muadili bulunmaktadır. Geralgine K muadili ilaçlar da aşağıdaki listede yer alan ilaçlardır.
  • NOVALDON 20 tablet
  • A-FERIN 300 mg 30 kapsül
  • DEXPAS 50/300 mg 20 efervesan tablet
  • ADAFEN 30 tablet

Geralgine K Reçetesiz Satılır Mı?

Bireylerin ilaçlar hakkında en çok merak etmekte olduğu ve araştırdığı konuların başında ilaçların reçetesiz bir biçimde alınıp alınmayacağı şeklindedir. Bu konunun genel nedeni ise bireylerin hastahanelerde beklemekten sıkılmaları ve reçeteli bir biçimde alındığı zaman ilaç fiyatlarında değişimlerin meydana gelebilmesidir. Bu sebeple bireylerin en çok merak ettikleri konulardan birisi ise ilaçların reçetesiz bir biçimde alınıp alınamayacağıdır. Kullanıcılar tarafından en çok aranmakta olan başlıklardan birisi de Geralgine K reçetsiz satılır mı şeklinde ki konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Geralgine K tablet ilacının reçetli bir biçimde satın alınıp alınamayacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Geralgine K Fiyat

İlaç fiyatları genel olarak ilaçları üreten firmalar tarafından belirlenmektedir. Ancak ilaç fiyatları reçeteli ve reçetesiz olarak çeşitli alım yöntemlerine göre değişkenlik gösterebilir. Geralgine K fiyat bazında ilacı üreten firma tarafından 9,49 TL olarak belirlenmiştir.