iOS 11 ile birlikte iPhone kamerası varsayılan olarak JPEG yerine yeni bir fotoğraf formatı olan HEIF formatında (.heic dosya uzantısına sahip) fotoğraflar çekiyor. HEIF (Yüksek Verimlilikli Görüntü Formatı) formatının en büyük avantajı, kaliteden ödün vermeden JPEG’e göre çok daha az yer kaplamasıdır. Öyle ki, bazen aynı kalitedeki bir fotoğraf JPEG formatının yarısı kadar depolama alanı kaplamaktadır.

Ancak iOS 11’le gelen bu yeni format, fotoğraflarını bilgisayarlarında ya da farklı ortamlarda görüntülemek isteyen bazı kullanıcılar için sorun olabiliyor. Ancak bu sorunun çözümü oldukça basit. Uyumluluk sorunu yaşamamak için, iPhone kamera varsayılanı olarak JPEG formatını da tercih edebiliyorsunuz.

iPhone kamerasının varsayılan görüntü dosyası formatını nasıl değiştireceğinize yazımızda değindik. Ayrıca, HEIF resim formatını etkin bırakmak için de bir püf noktası uygulayacağız. HEIF fotmatındaki fotoğraflar bilgisayara aktarılınca otomatik olarak JPEG dosyalarına dönüştürülecek.

iPhone kamera resim formatı ayarı, iOS 11 veya daha yeni bir sürümde var olan yeni bir özellik. JPEG görüntüler daha büyük olsa da, çok geniş bir uyumluluk özelliğine sahiptir. Bu nedenle bazı kullanıcılar için paylaşması daha kolay olabilir. iPhone ile fotoğraf çekerken HEIF veya JPEG tercihi yapmak tamamen kullanıcıya bağlı.

NOT: Tüm iPhone ve iPad modellerinin yeni HEIF resim formatını desteklemediğini unutmayın. Cihazınızı iOS 11’e güncellediğiniz halde bu özellik cihazınızda mevcut değilse, iPhone kamerası halihazırda JPEG formatında resim çekiyor demektir.

iPhone Kamera Fotoğraf Formatını JPEG Olarak Ayarlama

iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera seçeneğine dokunun.
Biçimler‘e dokunun.
iPhone kameranızla JPEG formatında fotoğraflar çekebilmek için En Uyumlu seçeneğini işaretleyin.iOS 11 Kamera Bicimler
Ayarlar‘dan çıkın.
“En Uyumlu” ayarı etkinleştirildiğinde, tüm iPhone görüntüleri JPEG dosyaları olarak,saklanır ve JPEG görüntü dosyaları olarak da kopyalanır.

Mevcut .heic dosyaları ise manuel olarak JPEG veya başka bir dosya formatına dönüştürülebilir.

HEIF Dosyalarını Otomatik Olarak JPEG Dosyalarına Dönüştürme

iPhone kamera ile HEIF formatında çektiğiniz fotoğrafları, bir bilgisayara kopyalarken otomatik olarak JPEG’e dönüşmelerini sağlamak için şu ayarları etkinleştirmeniz gerekiyor:

iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera seçeneğine dokunun.
Formatlar‘a dokunun ve kameranın HEIF / HECV formatında fotoğraflar çekmesi için “Yüksek Verimlilik” seçeneğini işaretleyin.
Daha sonra Fotoğraflar uygulamasının ayarlarına gidin ve bilgisayara aktarırken HEIF formatını otomatik olarak JPEG’e dönüştürmek için “Mac’e veya PC’ye Aktarın” bölümünün altındaki “Otomatik” seçeneğini işaretleyin.

iPhone kameranızda HEIF formatını kullanmayı tercih ediyorsanız, otomatik resim dönüştürme ayarının etkin olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Çünkü iPhone’dan Mac veya Windows PC’ye aktardığınız fotoğrafları görüntülerken ya da paylaşırken uyumluluk sorunu yaşamak istemezsiniz.

Gelecekteki iPhone modelleri muhtemelen HEIF formatını kullanmaya devam edecek, ancak iPhone fotoğraf makinesi çekimleriniz için yeni HEIF resim formatını veya eski geleneksel JPEG resim formatını kullanmak isteyip istememek tamamen size kalmış. HEIF, iOS cihazlarda depolama alanından tasarruf ederken, JPEG görüntüleri daha fazla depolama alanına sahip olmakla birlikte herhangi bir cihaz, bilgisayar, işletim sistemi ile evrensel olarak uyumludur.