Limon yağlı ciltler için ideal bakım malzemesidir. 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı tuzsuz loru iyice karıştırın, yüzünüze kalın bir maske halinde uygulayın. 20 dakika bekletip, ılık suyla yıkayın.

Yumurta akı cilt için iyi bir temizleyici ve gözenek açıcıdır. Yumurta akını 15 dakika yüzünüzde bekletin, daha sonra limon suyu eklenmiş ılık suyla yıkayın.
Gül yaprakları ve calendula (aynı safa) çiçekleri kuru ciltler için iyi birer temizleyici olarak bilinmektedir. Mucize maskeyi hazırlamak için, 75 ml yoğurt, 25 ml süt, 50 gram taze gül yaprağı ve calendula çiçeğini karıştırın, kısık ateşte 30 dakika pişirin. Ateşten alın, soğutun ve birkaç saat dinlendirin. Karışımı yüzünüze uygulayın, daha sonra ılık suyla yıkayın.

Meyve ve sebzelerden yapılan besleyici bakım maskeleri Hindistan’da özellikle popülerdirler. Burada başlıca koşul, hormonsuz, mevsiminde ürün kullanmaktır.

Domates, salatalık ve kavunu rendeleyin, karıştırıp yüzünüze maske olarak yerleştirin, birkaç dakika bekletin, ılık suyla yıkayın.

Kayısı ve eriği robottan geçirin, yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekletin, ılık suyla yıkayın.

Hindistan’da yumurta sarısından yapılan maskeler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yumurta sarısı ve balı karıştırın, yüzünüze uygulayın, 20 dakika bekletip, soğuk suyla yıkayın.

Gözlerden yorgunluğu ve şişkinliği almak için ise böyle bir yöntem kullanılır: iki parça buz ve iki dilim salatalığı alın, ince bir beze sarıp gözünüze yerleştirin. Bu kompres rahatlatıcı ve tamamlayıcı, dinlendirici etkiye sahiptir.

Cilde kadife yumuşaklığı kazandırmak için Hint kadınları banyo suyuna aşağıdaki malzemelerden birini ekliyorlar:

- 2-3 yemek kaşığı nişasta ve tatlı kaşığı gliserin;

- 2 fincan karbonat ve 2 yemek kaşığı tuz, artı birkaç damla bitki yağı (lavanta veya çam);

- Bitki yağları (badem, zeytinyağı, ayçiçeği yağı);

- Bir kaşık bal – cildi yumuşak ve pürüzsüz yapar;

- Bir bardak süt tozu – cildi yumuşatır, tozu yoksa normal süt de kullanılabilir.

Bu banyo şekilleri cildi rahatlatıp dinlendirir. Yorucu bir günden sonra idealdir.