Limoncello Güney İtalya'nın ünlü bir içkisidir. Bol limon rezervlerine sahip olan Sorento yöresinin halkının üretimi ile ünlü olmuştur. Limon likörü de denilebilir. Yemeklerin ardından hazmı kolaylaştırmak için ikram edilir. Takriben %30 alkol içermektedir. Ünü iİalya'yı da aşmıştır ve çok ülkede tüketilir.

Limoncello Nasıl İçilir?
Limoncello İtalyan restaurantlarında yemekten sonra hazmı kolaylaştırmak için ikram edilir. Önceleri buzluktan bekletilen shot bardakları ile servis edilir. Kolay içilmesi için soğuk tüketilmesi önerilir. Yemeklerden sonra soğuk olarak içeceğiniz Limoncello, yediğiniz yemeğin tadını ağızdan temizleyerek damağınızı yeni tadıma hazırlar.

Limoncello nasıl hazırlanır?
Limoncello'nun hazırlanması uzun zaman alır. On beş adet kalın kabuklu ve güzel kokulu limon alınır. Güzelce yıkanınca kabukları rendelenir ama sarı kabuğun altındaki beyaz kısımın rendelenmemesi için dikkatli olunur aksi durumunda içkinin acı bir tadı olur. Limon kabuklarının rendesi bir kavanoza koyulur ve üstüne 1 şişe votka eklenmektedir. Kavanozun ağzı hava almayacak halde kapatılır ve ışık almayan ve serin bir yerde 20-30 gün kadar bekletilir. Bu süre dolduğu zaman 5 fincan suya 5 fincan şeker atılarak kaynatılır ve ılıdığı zaman karışıma eklenmektedir. Kapağı kapatılıp çalkalandıktan sonra takriben bir ay kadar daha bekletilir. Ne kadar bekletilirse o kadar güzel bir tadı olur. Bekleme süresi bittiği zaman süzme işlemi yapılmaktadır. Süzme işlemi bir kaç kez tekrarlanır ve likör berraklaşır. Sonrasında cam şişeyi konur ve buzdolabı içinde saklanır.