Tatlılarda ve içeceklerin tatlandırılmasında kullanılan şeker, hiç şüphesiz ki evlerin büyük bir çoğunluğunun demirbaşı olarak görülür. Böyle olunca evlerde bu gıda, diğer kuru gıdalar olduğu dikkatli halde saklanmalıdır. Aksi bir halde şeker, kısa süreler içinde kristalize olacak ve şeklini kaybedecektir. Bunu engellemek adına yapılması gerekli olan bazı şeyler bulunmaktadır. Hepsinden önce şeker saklanırken mümkün olduğu kadar cam kavanozların kullanılması gerekir. Farklı kavanoz veyahut kap içinde şeker ilk günkü formunu uzun süreler boyunca koruyamayacaktır. Şeker cam kavanozun içine koyulduktan sonra ağzının sıkı bir biçimde kapatılması gerekmektedir. Şekerin hava alması demek, dışarıda bulunan nemi içine çekmesi anlamına gelir.

Evinde şeker gibi unu da uzun bir zaman saklanmaya müsait şeyleri barındıran kimselerin, unu minimum bir iki saat süresince derin dondurucuda saklaması büyük bir önem taşıyor. Unun dondurucuda kalması demek, içinde oluşacak şeylerin öldürülmesi anlamına gelir. Pastacılık ile alakalı olan kimselerin maksimum kullandığı şeylerin başında ise şeker hamuru ilk sıralarsa yer bulur. Bu hamuru bir çok kişi aldıktan sonra buzdolabı içerisinde saklamayı tercih eder. Ama şeker hamurunun bozulma yahut bayatlama gibi bir durumu bulunmaz. Bu hamuru kurutacak olan şey, hava ile temasıdır. Dolaylı olarak yapılması gerekli olan şey kullanılmayan şeker hamurunun streç film ile sarıldıktan sonra kapaklı bir kabın içine koymak.


Kuru ve serin bir yerde şeker takriben iki sene süresince sorun olmadan saklanabilecektir. Şeker ve un gibi bakliyatlar günlük kullanım için bir kabın içine koyuluyorsa, bunlar dışarıda bırakılmamalıdır. Çünkü mutfak gibi bölümlerde devamlı bir şekilde sıcak soğuk değişimleri ortaya çıkar. Bunun yanında mutfakta yaşanacak aksilikler sonra şekerin içine sıvı damlayabilmektedir. Bunun sonrasındaysa şeker her şeyden önce sıvının içinde eriyecek ve sonrasında da sertleşecektir. Böylesi bir problemi engellemek adına şeker, koyulduğu kap ile beraber buzdolabına koyulabilecektir. Lakin şekerin konulacağı kabın kesinlikle kapağı olması ve muhakkak açık bir biçimde koyulmaması gerekmekte. Üstelik şeker için geçerli olan bu şeyler çokca değişik kuru bakliyat için de geçerli olur.