Bebek odası kapı süsünü daha ucuza mal etmek için kolay temin edilebilecek malzemeler ile el yapımı kapı süsü kullanmak tercih edilebilir. Kapı süsü yapımı kolay modellerden biri olan bebek odası kapı süsü, evdeki eşyalardan tasarlanırsa çok daha ucuza da mal edilebilir. Bebek odası kapı süsü yaparken kullanılabilecek malzemeler aşağıda listelenmiştir ve bu malzemelerde bebek odası konseptine göre değişiklik yapılabilir:

Nakış kasnağı alınmalıdır. Kasnağın boyutları kapının boyutuna göre ayarlanmalıdır. Ortalama 23 inçlik bir kasnak tercih edilebilir.
Sahte çiçeklere ihtiyaç vardır. Bebek odasının dekorasyonuna veya zevke göre kullanılacak olan çiçekler belirlenebilir. Örneğin; 4 kuzukulağı, 2 gül ve 1 düğün çiçeği ile bebek odası kapı süsü yapılabilir.
Çiçekleri kasnağa tutturmak için çiçek teli gereklidir.
Beyaz sprey boyaya ihtiyaç vardır. İstenen farklı bir renkte alınabilir.
Tutkal tabancası ve tutkal gereklidir.
Çiçekleri kısaltmak için çiçek makası alınmalıdır. Çiçek makası bulunamazsa normal makas da kullanılabilir.

Bebek Odası Kapı Süsü Yapımı İçin ÖrnekBebek odası kapı süsü yapımı için kolay bulunabilen ve sık kullanılan malzemeler ile ortaya çıkartılabilecek örnek modelin yapım aşamaları şöyledir:

Nakış kasnağından iç halkası çıkartılmalı ve istenen boyuta göre iç ya da dış halkası kullanılmalıdır.
Halka sprey boya ile boyanmalıdır. Daha iyi bir görüntü elde edebilmek için iki kat boyanması tercih edilmelidir. Boyadıktan sonra çiçekleri yerleştirmek için kuruması beklenmelidir.
Çiçek aranjmanının nasıl yapılacağı planlanmalıdır. Çiçekleri beğenilecek şekilde bir araya getirince sapları kesilmelidir. Tabanından birkaç cm kesilmesi yeterlidir.
Çiçekler süslemeye hazır hale getirildiklerinde saplar halkaya takılmalıdır. Çiçekler sıcak tutkal ile halkaya yapıştırılmalıdır. Daha sağlam olması isteniyor ise tutkal ile yapıştırıldıktan sonra bir de çiçek teli ile sabitlenmelidir. Alternatif olarak çiçek teli ile çiçekleri sabitledikten sonra çiçek telini yapıştırmak da tercih edilebilir.
Kuzukulağı sapları birbirine ters olacak şekilde yerleştirildikten sonra aralarına gül koyulabilir. Ardından rastgele noktalara düğün çiçeği yerleştirilerek göze hoş gözükecek bir çiçek aranjmanı yapılabilir.
Halkanın tamamı çiçekler ile dönülmeli ve boş yer kalmadığından emin olunmalıdır. Halkanın tamamı doldurulduktan sonra bebek odası kapı süsü olarak çiviyle kapıya asılabilir.