Sağlıklı ve pürüzsüz ciltler için tonik olmazsa olmaz bir temizleyicidir. Gün içinde yalnızca 2 dakika ayırıp cildin tonikle daha temiz ve ışıltılı olması pratik bir şekilde sağlanabilir. Tonik uygulaması hakkında bir çok merak edilen konuların peşi sıra kullanımı devamında yüzün yıkanıp yıkanmaması gerektiği de çok fazla karşılaşılan soruların başında gelir.

Toniğin hassaten makyajın ciltten temizlenmesi ardından kullanılması önerilmektedir. Makyaj temizleyiciler makyaj kalıntılarını bazen ciltten bütünüyle arındırmazlar. İşte tam bu dönemlerde makyaj temizleyicisi sonrası bir pamuk kullanarak toniğin cilde uygulanması gerekecektir. Tonik temizliği sonra ciltten çıkan renkli kalıntılar pamukta gözle görülmektedir halde fark edilebilecektir.

Toniğin yüzle temasından sonra mutlaka yıkanması önerilecektir. Bir pamuk vasıtasıyla tonikle temas eden cilt asgari 1-2 dakika bu biçimde nemli bırakılmalıdır. Hemen sonrasında ılık bir suyla cildin tonikten arındırılması sağlanmalıdır. Daha devamındaysa daha yumuşak cilt elde edimi için nemlendirici bir krem uygulaması yapılabilmektedir. Böylelikle ferah, canlı ve temiz cilt daha sağlıklı halde elde edilebilecektir.

Tonik içinde cildin sağlığından yana olan faydalı maddeler bulunur. Evde dahi gül suyu ve maden sodası karıştırılarak tonik etkisi yaratılabilir.

Toniğin asıl görevi cilt temizliği ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamaktır. Kullanımının daha fazla uyumadan hemen önce ve sabah kalkar kalkmaz yapılmış olması önerilmektedir. Makyaj sonralarında dahi ayrıntılı olarak bir temizleyici olarak kullanılması tavsiye edilir. Kısaca bu yönüyle tonik cilt üstündeki yağ, toz, makyaj ya da benzeri kir ve kalıntıları ayrıntılı olarak temizler, gözeneklerin sıkışmasını sağlayacak daha gergin ve ferah cilt sağlamaktadır.


Toniğin genellikle de cildinde sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlar yaşayanlar tarafından devamlı olarak kullanılması önerilmektedir. Çünkü tonik cildin yağ dengesini düzenleyerek sağlıklı yapıya kavuşmasını sağlamaktadır. Alkol içerikli tonikler yağlı ciltler için birebir bir etki göstererek cildin nefes almasını ve böylelikle yağ dengesini koruyarak daha pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır.