Dudak makyajını en iyi biçimde çıkarabilmek kullandığınız ürünün yapısına göre değişiklik gösterebilir. Yağlı formüle sahip rujlarla yapılmış olan makyajın temizlenmesi gayet kolaydır. Fakat suya sağlam, kalıcılığı uzun olan rujlar geride kalıntı bırakabilir. Rujunuzu en iyi biçimde nasıl çıkarabileceğinizle ilgili faydalı bilgileri yazının sonrasında okuyabilirsiniz.

Makyaj temizleme mendili

Makyaj temizleme jeli

Makyaj temizleme eldiveni

Makyaj temizleme losyonu

Makyaj temizleme sütü

Yukarıda yer bulan bir ürünü dudak makyajınızı çıkarmak için kullanmanız yeterli olabilecektir. Makyaj temizleme eldiveni yahut mendili kullanacaksanız dudaklarınızın kenarlarından başlayıp tamamını silerek temizleyebilirsiniz. Makyaj temizleme sütü veyahut losyonu için bir parça temiz pamuk kullanmanız gerekir. Makyaj temizleme jelini ise bütün avcunuza dağıtıp tüm yüzünüzü yıkarken dudaklarınızı da temizleyebilirsiniz.

Kalıcılığı uzun olan veyahut suya sağlam özellikteki (waterproof) ürünler için yağ bazlı temizleme ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Tersi halinde suya sağlam yapıda olduklarından kolay ve etkili temizlemeniz mümkün olmayacaktır. Yağ bazlı bir makyaj temizleme ürününü pamuk vasıtasıyla dudaklarınıza sürerek, dudak makyajınızı çıkarabilirsiniz.

Bütün temizleme aşaması bitince dudaklarınızda nemlendirici kullanarak da gereken günlük bakımını yapmış olursunuz.


İlk temizleme işlemini bitirdikten sonra diş fırçanızla çok bastırmadan dudaklarınızı ovalayın. Böylelikle dudakların arasına dolabilecek kozmetik artıklarından da arındırmış olursunuz. Son bölüm dudaklarınız için daha ayrıntılı olarak bir temizlik sağlamış olur.

Kalıcılığı normal ölçülerde olan rujlar için cilt makyajınızı temizlerken kullandığınız ürünleri dudaklarınız için de kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin ne olduğunu sıralayacak olursak;