Yüz kontürleme, makyaj teknikleri ile ideal yüz tipine yaklaşmaktır. Amaç, koyu renklerle yüzde istenen yerleri geri plana atıp, açık renklerle de istenen yerleri öne çıkarmaktır. Gayet kolay bir işlemdir. Yeterli praktikle ustalaşılabilir. Önemli olan yüz tipinin ne olduğunu bilmektir.

Eğer boyun bölgenizde sarkma gibi sorunlar var ise bir kulak memesinden diğerine kadar hafif gölgelendirme yaparak o bölgenin olduğundan daha zayıf ve düzgün görünmesi sağlanabilir. Kemerli burunlarda ise burun kemiği üstüne ten renginden 1- 2 ton koyu fondöten yahut pudra sürülür. Büyük bir burunlular burnunun uç bölümünü, uzun burunlular alt uç tarafını gölgelendirilir. Küçük burnu olanlar da açık renk fondöten veyahut pudrayı burun kemiği ve kanat bölümlerine sürmeli, tam olarak yedirmelidilir.

Oval bir yüze sahip olanlar makyaj ile ilgili bütün konularda hayli şanslıdır. Çünkü oval yüz, ideal yüz tipidir. Kontürleme, ideal yüz tipine yani oval yüze ulaşmaktır. Bundan dolayı bu tarz yüze sahip olanlar yalnızca aydınlatma yaparak kontürleme işlemi tamamlanabilir.

İlk başta sürekli makyaja başlamadan yapıldığı gibi yüz güzelce temizlemeli ve nemlendirici sürülmelidir. Yağlı bir cilt var ise cildin parlaması önlemeli, kuru bir cilt var ise da kesinlikle nemlendirilmelidir. Daha sonrasında fondöten, pudra ya da kapatıcı uygulanmaktadır. Kontürleme işlemi yapılırken yalnızca alın, çene ve göz altlarının aydınlatılması yeterlidir. Ten renginden iki ton açık far, kapatıcı, pudra, fondöten veyahut aydınlatıcı kullanabilir, daha sonrasında bir sünger yardımıyla yüze güzelce yayılır. Kontürleme yapılırken kullanılacak kozmetik ürünleri de hayli çeşitlidir. Ten renginden iki ton açık malzemeyle kontürleme yapılabilmektedir. Koyu renk pudra ile de bu işlem sürdürülebilir. Bundan hariç toprak tonlarında veyahut cilt tonundan çok değişik olmayan kahve tonlarında mat bir far ile de kontürleme işlemi tamamlanır. Bu işlemin kolay bir şekilde uygulanabilmesi için de kesik uçlu yani açılı allık fırçası veya düz yüz fırçası kullanılmalıdır. Fakat yüzün boyutuna münasip fırçalar seçmeye dikkatli olunması gerekir