Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeni(ler)
  • 1 Post By Brisingr
  • 1 Post By Brisingr

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 14 Ocak 2019
Nereden: .
Mesajlar: 17.206
Konular: 13075
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 296 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 29 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 945
Verilen Beğeni: 20
Nereden: .
Rep Gücü: 28
Neoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to allNeoma is a name known to all

Standart Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için de zararlı

23 Eylül 2019
# 1
Uz. Dr. Aydın ılık suyla yıkamanın faydası vardır. Ilık su nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık katar.

Kış aylarının saç dökülmelerinin de yoğun olarak görüldüğü bir dönem olduğunu anlatan Uz. Dr. Ayfer Aydın "Tarama işlemi sırasında tutam tutam saç dökülmesi görülüyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Dudaklarımız da soğuk havanın etkisi ile kurup çatlayabilir. O nedenle dudakların gün içerisinde sık sık nemlendirilmesi gerekir. Bu nemlendirme basit bir vazelin veya yanınızda taşıyabileceğiniz dudak koruyucuları ile olabilir" şeklinde konuştu
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2019
Mesajlar: 1.802
Konular: 23
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 117 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 22 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 556
Verilen Beğeni: 225
Burç: Terazi
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 22
Brisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant future
Standart Cevap: Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için de zararlı
23 Eylül 2019
# 2
Peki soğuk havanın saçlarımıza verdiği zararlar neler?

1- KURULUK

Saçlarda sağlık söz konusu olduğunda nem en büyük ihtiyaçlardan biri. Ancak soğuk hava saçları hızla kurutuyor. Bunun sonucu olarak da saçlarımız hızla sağlığından uzaklaşıyor.

2- SOLUKLAŞMA

Kış aylarında saçların zarar görmesinin en önemli sebebi kuruluk. Kuruluğun ortaya çıkardığı ilk zarar da saçların parlaklığını yitirerek soluklaşması. Böylelikle de etkileyici görünümünden uzaklaşması.

3- KIRILMA

Saçlar kuruduğunda saç telleri daha hassas bir hale geliyor. Neticesinde de saç kırıkları başka dönemlere göre çok daha fazla görülüyor.

4- STATİK ETKİ

Saçlardaki kuruluğun bir diğer olumsuz etkisi de saçlarda statik etki yaratması. Çünkü kuru ortamda saçlardaki elektronlar çok daha rahat hareket ediyor. Sonuçta da saçlar içten zarar gördüğü gibi, şekil olarak da istenen tasarımını sürekli kaybediyor.

5- DÖKÜLME

Kuruluk nedeniyle soğuk havalarda saçların nemli olduğu zamanlara oranla daha çok saç dökülmesi yaşanıyor. Bu durum saçlarda genel bir sıkıntı yaratacak kadar yoğun olmasa da psikolojik olarak olumsuz etki doğurabiliyor.

6- DOLAYLI ETKİ

Soğuk havaların direk olmasa da dolaylı olarak bir olumsuz etkisi daha var; soğuktan korunmak için kullanılan bere ve şapka gibi aksesuarların verdiği zararlar. Bu aksesuarlar hem saç şeklini sürekli bozuyor hem de kırılmaları çok daha artırıyor.

Görüldüğü gibi, soğuk havaların saça verdiği zararların en büyük nedeni saçlardaki kuruluk. Bunun önüne geçmek için de saçının nem seviyesini her zaman ideal seviyede tutmayı unutma...
Neoma bunu beğendin
Canım kendim
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2019
Mesajlar: 1.802
Konular: 23
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 117 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 22 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 556
Verilen Beğeni: 225
Burç: Terazi
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 22
Brisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant future
Standart Cevap: Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için de zararlı
23 Eylül 2019
# 3
Kış Aylarında da Cilt Sağlığınızı Koruyun!


Kış aylarında, sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları cilt problemlerinin görülme sıklığını da arttırmaktadır. Yağlı ciltler soğukta daha az yağlanırken, normal ciltler kurur, kuru olan ciltler ise acı ve ağrı hissettirecek kadar hassaslaşabilmektedir. İnsan cildi, sürekli bakım istemesine karşın kış aylarında daha çok bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı bir cildin ise, her gün nemlendirilmesi gerekmektedir.

Kışın el, ayak ve vücut sıcak giysilerle soğuktan korunabilirse de yüzümüz her zaman soğuğa karşı açıktır. Soğuk hava ve rüzgarın yüzümüzü olumsuz etkilememesi için özel bir bakım uygulamak gerekmektedir. Kış soğuklarında cilt kurur, çatlar ve yıpranır. Hava kirliliğinin de etkisiyle ciltte lekelenmeler ve siyah noktalar daha fazla oluşur. Ama kışın, yüz derisinin tek düşmanı rüzgar ve soğuk değildir. Sıcak ortamlardan dışarı çıkınca karşı karşıya kalınan sıcaklık değişimi de cilt için zararlıdır. Ayrıca, kapalı ortamlarda havanın kuruması da cilt üzerinde zararlı bir etki faktörü olarak kabul edilir. Soğuk ve rüzgarlı hava cildin kurumasına yol açarken, kapalı mekanlardaki kirli hava ise cildin gözeneklerini kapatarak, nefes almasını engelliyor.

Soğuk, rüzgar, ani hava değişimleri, kuru ve nemsiz hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar, yünlü-sentetik giysiler ve cilt temizliğinin yaz aylarına göre daha seyrek yapılması cildi olumsuz etkileyebiliyor. Melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanması da, insanların kış aylarını daha stresli ve depresyona eğilimli geçirmelerine yol açar. Bu faktörlerin birleşmesi; akne ve egzama gibi cilt hastalıklarının görülmesinin yanı sıra stres ile tetiklenen sedef, vitiligo gibi önemli deri hastalıklarının da artmasına sebep olabilir.


Nemlendiriciyi cilt tipinize göre seçin

Kış aylarında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, cilt tipine göre nemlendirici seçimidir. Cilt tipine uygun nemlendiriciler yardımı ile, cildin ihtiyaç duyduğu nemi muhafaza etmesi sağlanmalıdır. Nemlendiriciyi cilt tipine göre seçmek gerekirken, güneş kremi kullanmaya kış aylarında da devam edilmelidir. Yaz mevsiminde yağsız ve su bazlı nemlendiriciler kullanılması daha uygun iken; kış aylarında daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kuruyan cildimizi korumada daha faydalı olacaktır.


Sıvı tüketimini arttırın

Gün içerisinde tüketilen su miktarı oldukça önemlidir. Yaz ve kış yeterli miktarda su içmek yalnızca cildiniz için değil vücudunuzda aklınıza gelebilecek her şey için hayati derecede önemlidir. Kış mevsiminde havanın nem oranı azaldığı için nemlendiriciler kullanmak ve cilde uygulanan diğer sağaltıcı uygulamaların yanında bol su içmek cildin nem oranını artırmada çok önemlidir. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farklı sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşılayamazken ve su kaybına neden olurlar. Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atıkları cildimiz yoluyla, ter ile dışarı atmaya çalışır. Bu durum da ciltte çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini de kaybeder. Bu süreçleri tersine çevirebilmek için tek yapmanız gereken bol su içmektir. Bol su içmek ile derinin hem nem oranı artmış olur, hem de su yolu ile çok sayıda toksin atılarak cildimiz parlak ve diri olacaktır. Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek ve sağlıklı kalmak mümkündür.


Beslenmeye dikkat edin
Cilt sağlığı ve güzelliğinin sağlıklı beslenmeyle yakından ilgilidir; bol su içmek, taze meyve ve sebze yemek, ceviz, fıstık, fındık, gibi kuruyemişler ve balık tüketmek cildin ekstra nemlendirilmesini sağlayacaktır. Kış aylarında, özellikle mevsimde yetişen meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesi gerekir. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyveler bol bol C vitamini içeriği sayesinde cildin daha genç ve diri kalmasını sağlarken tüm vücudumuz için de doğal bir antioksidan işlevi görür. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Kabuklu çiğ yemişler ve tohumları tüketmek de beslenmeye ek olarak faydalı olacaktır.


Saç bakım rutininizi kışa hazırlayın

Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için zararlı olabilir. Yılın bu zamanında sıcak iç mekanlar ve soğuk dış mekanlardan dolayı saçlar kolaylıkla kuruyup yıpranabilir. Saçlarınızın zarar görmemesi için bu aylarda koruyucu önlemler alınmalı ve buna uygun saç bakım kürleri uygulanmalıdır. Kış aylarında bakımlı saçlar için, saçlar ıslakken dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıkarken bere ya da şapka kullanmak saçların kuru ve kirli havadan korunmasına yardımcı olur. Saçlarını nemlendirmede ve daha dolgun görünmesinde ılık su kullanılmasının faydası olacaktır. Ilık su, nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık verir. Kış ayları, saç dökülmelerinin de yoğun olarak görüldüğü bir dönemdir. Yaz mevsiminden kışa geçişte melatonin ve seratonin hormonlarının azalmasıyla çok sayıda insanda ruhsal olarak hafif de olsa depresif duygular oluşabilir. Saç sağlığımız ruh sağlığımızdan birebir etkilendiği için saç dökülmeleri de bu mevsimde artar. Bu sebep ile, özellikle kış aylarında, fön makinesi ve saç düzleştirici gibi saç şekillendirici aletlerin kullanımı azaltılmalıdır.


Dudaklarınızı da ihmal etmeyin

Dudaklarımız da soğuk havalarda kuruyup çatlamaya meyilli hale gelmektedir. Dudaklarınızı doğal bir peeling yardımı ile arındırıp temiz içerikli bir nemlendiriciyle nemlendirmeniz gerekmektedir. Dışarı çıkmadan önce nemlendirme adımına özellikle dikkat edilmelidir.


El ve ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarında cilt sağlığı denince, akla ilk gelen şey, soğuğa en çok maruz kalan yerimiz, ellerimizi korumak ile başlıyor. Soğuk ve yağışlı havalarda eldiven giymek oldukça faydalı olmak ile beraber tek başına yeterli değildir ve elleri gün içerisinde mutlaka bir nemlendirici yardımı ile nemlendirmek gereklidir. Gün içinde sık sık el yıkıyorsanız aralarda nemlendirme ihmal edilmemelidir. Gece yatarken de daha yoğun formüllü bir nemlendirici uygulanması faydalı olacaktır. Nemlendirici sonrası eldiven kullanımı, nemi hapsetmeye ve daha yoğun bir nemlendirmeye neden olacaktır. Öte yandan, ayaklarımız da yaz aylarında açık ayakkabılar giydiğimiz için genellikle daha bakımlı görünmekteyken; kışın biraz ihmal edilebiliyor. Banyo esnasında, ayakları ölü derilerinden temizlemek ayak bakımındaki ilk adım olmalıdır. Daha sonra da, yoğun formüllü bir yağ veya nemlendirici krem uygulayabilirsiniz. Nemlendirme sonrası, çorap kullanımı da nemi hapsetmeye ve daha yoğun bir nemlendirmeye neden olacaktır.


Ölü deri hücrelerinden arının

Kış mevsimi, yoğun güneşin olmaması nedeniyle cildinize kimyasal peeling, lazer ile cilt gençleştirme gibi işlemlerin rahatlıkla yapılabileceği bir dönemdir. Kimyasal peeling uygulamaları; deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulamasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ciltten ayrılarak, soyulmasına neden olan kimyasal bir madde uygulanır. Bu uygulama, derinin altında yalancı bir yanık alarmı olarak algılanarak, deride yeniden bir yapılanma ve onarım başlatır. Bu yeniden onarım sayesinde cilt daha canlı, diri, genç ve sıkı bir hal alır ve sonuçlar kalıcıdır. Uygulanan solüsyon, derinin üst yüzeyinde de var olan sivilce, siyah noktalar, sivilcelerin oluşturduğu izler, küçük çukurcuklar, güneş, yanık ve yaşa bağlı oluşan kırışıklıklar, güneş yaş ve gebelik nedeniyle ortaya çıkan lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu deriden kabarık lezyonların düzelmesinde ve iyileşmesinde etkindir. Lazerle cilt gençleştirme ise; cildin genç kalması ve yaşlanma izlerinin giderilmesi için uygulanan en son teknolojik yöntemdir. Cilt gençleştirme olarak da bilinen bu yöntem ile cilde uygulanan lazer ışığı ile cerrahi hiçbir işlem yapmadan cilt altı hücrelerinin, yeni kolajen ve elastin lif üretimini hızlandırılır. Böylece, lazer enerjisiyle kırışıklıklarda azalma görülürken, ciltte bir gerginleşme ve dirileşme de hissedilir.


Sıcak duş yerine, ılık duş alın

Sıklıkla yıkanmak ve yıkanırken sıcak su kullanmak, deri yağlarını azaltarak derinin daha fazla kurumasına neden olur. Deri kaşınır, kızarır, hatta kuruluk egzaması dahi gelişebilmektedir. Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemli iken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır. Soğuk havadan daha az etkilenmek için, dışarı çıkarken, güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca, açıkta kalan bölgelerin şapka, gözlük, eldiven, atkı ile mümkün olduğunda örtülmesi gerekir.


Bulunduğunuz ortam ısısını iyi ayarlayın

Kış aylarında iç ve dış ortam ısısı oldukça farklıdır. Buna göre, bulunduğunuz ortamın ısısını ayarlarken ısı kaynağı ile çok yakın temas içinde olmamaya özen gösterilmelidir. Oda sıcaklığını ayarlayabilmek için termostat kullanılabilir. Bir diğer çözüm de, hava nemlendiricisi kullanılmasıdır. Bulunduğunuz ortamdaki nem kaybını telafi etmek için kullanılacak olan hava nemlendiricisi faydalı olacaktır.
Neoma bunu beğendin
Canım kendim
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Saç - Makyaj Bakımı
0
28 Temmuz 2019 00:34
Tomris
Saç - Makyaj Bakımı
0
28 Temmuz 2019 00:33
Tomris
Kokteyl - Meşrubat
0
15 Aralık 2017 02:58
Tomris
İlaç Prospektüsleri
0
14 Aralık 2017 10:38Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.