Kızıl saç, doğal saç rengi olarak özel olarak türkiyede çok az bulunmaktadır. Fakat yine de boya ile saçlarını kızıla çeviren çok kadın bu rengi başarıyla taşır. Bunu yapmak için eğer pembe tonlarında bir cilt alt tonunuz var ise ve açık tenliyseniz muhakkak kızıl saç denenmelidir. Hayli dikkat çekici olan kızıl tonları bazen insanı yorabilir ve değiştirme isteği yaratabilir. Bu halde en fazla merak edilen sorulardan biri kızıl saçtan sonra sarı saç nasıl yapılabilmektedir? Bu problemin yanıtı konumuzda yer alacak, yine de belirtmeliyiz ki bu işlem hayli uzun ve zahmetli bir işlemdir. Şu nedenle uzman kuaförler tarafından yapılmış olması saçın yıpranmaması ve istenmeyen sonuçlar elde edilmemesi yönünden daha doğru olabilecektir. Yine de evde bu işlemi başarmak imkânsız değildir.

İstenen sarı saç tonu belirlenmelidir. İçerisinde dorelik bulunduran bal rengi daha bakıra çalan, turuncumsu sarılar kızıldan daha kısa zamanda geçiş yapılabilecek sarılardır. Lakin daha soğuk tonlardaki kumrallar, küllü tonlar ve platin sarı tonları kızıldan geçiş için epey işlem ve zaman gerektirir. Eğer saçınız çok koyu bir kızıl değilse patlıcan moru gibi koyu kızıl tonlarında değilse açma veyahut boya akıtma işlemi yapmadan da zaman geçtikçe saçınızdaki kızıllığı kırabilirsiniz. Ama bu noktadaki uyarımız şudur ki geçiş evresinde arada kalmış renklere bir zaman katlanmanız gerekmektedir. Saçlarınız yıpranmış ve ince telli ise açma işlemi saçı güçlendirmeden mutlaka önerilmez. Küllü yansımalarla biten boyaları saçlarınıza uygulayarak, bakırlık ve kızıllığın karşıtı olan bu küllü veya irize tonlarla saçınızdan yavaşça kızıllığı atabilirsiniz. Bu işlemi uygularken saç tonunuzun açıklığı/koyuluğu boya tercihinde önemli kabul edilen bir etkendir. Kendi saç tonunuz 7 tonlarında bir kızıl ise yine 7 tonlarında bir küllü renk uygulamalısınız. Tersi halinde açılırken saçınız turunculaşacağından istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Mesela saçınızı 7.6 ile boyuyorsanız 7.1 küllü boya ile boyayarak zaman geçtikçe saçınızdaki kızıllıktan kumrallığa geçebilir, sonrasındaysa istediğiniz tonlardaki sarı boya ile boyayarak saçınızı sarıya çevirebilirsiniz.


Bu kadar uzun zamanda geçiş yapmaktansa hemen geçiş yapmak istiyor iseniz saçınızı hepsinden önce oryal yardımıyla açmalısınız. Saçınızı platin veya çok açık küllü sarı yapmak istiyor iseniz saçınızı platine dönene içerisinde hiç turunculuk kalmayana dek açmalısınız. Ama bu riskli bir işlemdir. Bunun yerine saçınızı açık bakır tonlarına gelene değin açıp üstüne 15 gün içerisinde bir küllü boya uygulamanız saçınız yönünden daha sağlıklı olabilecektir. Üçüncü boyamadan sonra saçınızdan nerdeyse bütünüyle kızıllık ve bakırlık atılmış olur. O anda saçlarınıza devamlı bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.