Kadınların en fazla tercih ettiği kozmetik ürünler arasında yer bulan fondöten cilt kusurlarını kapatmak amaçlı kullanılmaktadır. Yüzdeki pürüzlü görüntüyü, kusursuzlaştırmayı hedefleyen bir makyaj malzemesidir. Yüzün renk tonunu eşitlemeye ve yapılmış olan makyajın belli görünmesine yardım etmektedir. İçindeki vitaminler ve nemlendiriciler vesilesiyle aknelerin, çillerin ve lekelerin kapanmasını sağlamaktadır.

Krem Fondöten
: Yoğun bir yapıya sahiptir. Uygulanış biçimi likit fondötenle aynıdır. Hassaten kuru ciltler için, tercih edilmesi gerekli olan bir fondöten çeşididir.

Köpük Fondöten
: Köpüksü yapıya sahiptir. Sünger vasıtasıyla uygulanmaktadır. Likit fondötene en yakın etkiyi göstermektedir.

Likit Fondöten
En hafif fondötendir. Uygulaması parmak uçlarıyla yapılmaktadır. Bir nebze likit fondöten parmak ucuna alınıp, sürülecek kısma yuvarlaklar çizilerek uygulanmaktadır.

Stik Krem Fondöten
Kırışıkları kapatmak için en ideal fondötendir. Kusurun bulunmuş olduğu bölüme en direkt sürülür. Kuru bir yapıya sahiptir. Bütün yüze uygulanmamalı, yalnızca kusurlu kısımlar kapatılmalıdır.

Fondöteni uygulamadan önce yüz yıkanır ve kurulanır. Daha sonrasında nemlendirici bir krem az ölçüde yüze sürülebilir. Bu işlemin, fondötenin kalıcılığı açısından faydası vardır. Her kısma eşit sürmeye ve yeterli ölçüde fondöten kullanmaya özen gösterilmelidir. Fondöten sürüldükten sonra istenen makyaj yüze uygulanabilir.


Fondöten alır iken nelere dikkatli olunması gerekir?

Fondöten seçerken dikkatli olunması gerekli olan önemli noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi, fondöten renginin seçimidir. Fondöten seçerken, el üstüne sürülerek test etme yöntemi kullanılmalıdır. Bir nebze fondöten el üstüne dökülür. Fondöten cilde nazik bir şekilde yayılır. Bir zaman bekleyince fondötenin sürüldüğü yere bakılır. Eğer fondötenin sürüldüğü yer fark edilmiyorsa, bu renk fondöten cilt için uygun olur. Ama renk bariz bir biçimde koyu ise, fondöten alınmamalı ve daha açık tonuna bakılmalıdır. Alınan fondötenin cilt rengine en yakın ton olmasına özen gösterilmelidir. Cilt renginden daha koyu renkte fondöten kullanılmamalıdır.

Fondöten alınmadan önce içindekiler kısmı okunmalıdır. Bunun nedeni, fondötenin içinde alerjik bir madde bulunma ihtimalidir. Kişinin alerjisinin olması, fondötenin cilde uygulanmasında negatif sonuçlar verebilir.

Fondöten tercihinde kalite de pek önemli bir husustur. Bilinen ve kaliteli bir markanın fondöteni seçilmelidir.

Fondöten kullanmadan önce fondötenin rengi seçilmelidir. Daha sonrasında ise, hangi fondöten türünün kullanılması gerektiğine karar verilmelidir. Bu seçim tüp, toz, likit yahut köpük fondötenden herhangi biri olabilir. Amaçları benzer olan bu fondöten türlerinden en fazla tercih edileni likit fondötendir.

Pudra Fondöten
Islak veya kuru sünger vasıtasıyla uygulanmaktadır. Diğer fondöten türlerine göre daha kurudur. Kullanılan süngerin sık yıkanması gerekmektedir.