Aydınlık ve kusursuz görünen bir cildin en büyük destekleyicisi hiç kuşku yok ki doğru bir biçimde uygulanan makyajdır. Cilt tipinin belirlenmesinin sonrasında gereken olan makyaj ürünleri doğru bir biçimde uygulanmalı ve bunun sayesinde cildin uzun bir zaman sonra sağlığı korunmalı, benzer zamanda güzel görünmesi sağlanmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri Nelerdir?
Günlük kullanımda basit ama göz dolduran bir makyaj için fondötenden sonra allık tercihi ile işe devam edilmelidir. Allıklar türlü formlara sahip olmakla beraber kuru ciltler için krem allıklar tavsiye edilir. Krem formdaki allıklar bu ciltlerde çok çok iyi tutunur ve gün boyu kalıcılığını sürdürür.

Kuru ciltler için fondöten kullanımı yeterli olmakla beraber bireysel alışkanlıklara göre pudra ile de devam edilebilmektedir. Pudra seçerken fondöten gibi kremsi ürünler seçilmesi önemlidir. Çünkü makyaj yalnızca bir saatlik zamanda kullanılmaz. Uzun bir zaman geçerliliğini koruması, makyajın doğru bir biçimde yapıldığının göstergesidir.

Kuru cilde bakımın ilk aşaması ona ihtiyaç duyduğu nemi gerekli olan halde verebilmektir. Nemlendirici krem günün içerisinde belli aralıklar ile cilde uygulanmalıdır. Yağlı ciltler buna sık gerek duymasalar da kuru ciltler için birkaç kez nemlendirici krem uygulaması şarttır. Nemlendirici seçerken cilt tipine uygunluk muhakkak gözetilmelidir.


Nemlendirici uygulamasını takip eden makyaj basamağı makyaj bazı olmalıdır. Tıpkı diğer cilt tiplerinde olduğu gibi kuru ciltlerde de makyaj bazı bilhassa cildimizde var olan girinti çıkıntı biçimindeki şekil bozukluklarını yok etmeye destek vermektedir.

Kuru ciltler cilt tipleri içerisinde azami hassasiyet gerektiren cilt tipi olarak bilinir. Gereken malzemeler düzenli kullanılmazsa cilt yüzeyinde pul pul kuruluklar oluşur, bu hal ise cildimizde uzun bir zaman sonra erken kırışıklık oluşumunu tetikler.

Son olarak makyaj bölümünün tamamlayıcı basamağı temizleme kısmıdır. Günlük olarak temizlenmeyen cilt kısa zaman içinde makyaj hatalarını çok çok fazla göstermeye başlar.

Makyaj bazından sonra fondöten tercihi kuru ciltlerin önem vermesi gerekli olan diğer bir noktadır. Fondöten muhakkak akışkan formda olmalıdır. Bundan dolayı kuru cildin ihtiyacı olan ıslak form cilde uygulanmış olur.